Lapsed

Karjäärinaised on sünnitusjärgsest depressioonist enim ohustatud 

Silja Paavle, 11. veebruar 2015 09:11
Foto: PantherMedia / Scanpix
Suurema tõenäosusega kannatavad sünnitusjärgse depressiooni käes naised, kes ootavad esimese lapse saamisega, kuni nad on karjääri teinud.

Norra teadlaste hinnangul valmistuvad vanemad emad lapse sünniks suurema põhjalikkusega ning neid häirib väga, kui asjad ei lähe täpselt nii nagu plaanitud. Beebit ei saa nimelt kontrollida, beebiga tegelemine nõuab paindlikkust. See põhjustab paljudel naistel tunnet, et nad ei saa hakkama, kirjutab Daily Mail.

Samal teemal

Teadlaste analüüsid näitavad, et väikeste lastega emade probleemid pole niivõrd seotud kontrollivajadusega, kuivõrd ootuste luhtumisega. Naised, kes suhtuvad emaks saamisesse rahulikumalt ega loo sellele kindlaid ootusi, suudavad ootamatustega paremini toime tulla.

Kuid samas võib depressiooni vallandada ka raskused lapse rinnaga toitmisel, kuna ühiskonnas on tugev sotsiaalne surve eelistada pudelitoidule rinnapiima.

Sünnitusjärgsed meeleoluhäired, näiteks kerge ärrituvus ja põhjuseta pisarad on levinud nähtus, kuid kui see kestab nädala asemel kuid, võib rääkida sünnitusjärgsest depressioonist. Sellega kaasnevad sageli ka lootusetus, kurbus, kurnatus ja uneprobleemid isegi siis kui laps magab hästi. Sünnitusjärgses depressioonis olevatel naistel on raske emaks olemist nautida ning olukorra teeb hullemaks asjaolu, et just väikese lapsega ema peaks eriti õnnelik olema.

Samal teemal

03.03.2015
17 aastat depressiooni küüsis: "See on kõikehalvav piinav valu, mida tundes vaid leban, suutmata mõelda ja liigutada…"
26.02.2015
SÜNNI IME: lootekotis ilmale tulnud poisi sünd pani ka arstid õhku ahmima
18.02.2015
Kuidas kriisiga toime tulla?
21.10.2014
Sünnitusjärgne depressioon kimbutab ka isasid