Foto: SILLE ANNUK
Õhtuleht.ee 23. veebruar 2015 12:45
Sa pesed viirustehirmus käsi, kuid millal sa viimati oma kindaid pesid? Kindad on nimelt talvisest riietusesemetest suurim pisikute edasikandja.

Suurem osa inimestest ei pese kindaid kuigi sageli, kuid – seda tuleks teha. Kinnastes elavad kõikvõimalikud pisikud päevi ja kuid, kirjutab Yahoo Health.

Sest mõtle ise kõigile nendele välispindadele ning avalike asutuste ukselinkidele, mida oled kinnastega avatud. Ning iga kord, kui puudutad kinnastega oma nägu, kannad need mikroobid edasi ka oma nahale ning sealt edasi võivad need jõuda juba organismi.

Labakud ja sõrmikud on lisaks bakteritele ideaalne kasvulava – niiskus, higi ja surnud naharakud meeldivad mikroobidele. Tume, niiske kasvukeskkond, nagu kinnaste sisemus seda on, aitab mikroobidel elus püsida, sest nad on seal kaitstud ultraviolettkiirguse eest. Suurem hulk mikroobe tähendab aga ka suuremat riski haigeks jääda.

Kui tihti kindaid pesta, sõltub sellest, kui sageli sa neid kasutad. Kord nädalas võiks neid pesta aga küll, kasutades seejuures võimalikult kuuma vett ning kuivatada neid kuivati maksimumtsüklil. Enamus mikroobe tapetaksegi nimelt just kuivatis. Tõsi, enne kuivati maksimumi peale keeramist kontrolli kinda seest hooldusjuhiseid.

Ning iga kord, kui kindad saavad märjaks, tuleks need võimalikult kiiresti kuivatada. Parim oleks need õuest tuppa tulles pahupidi keerata ja kuivama panna. Üleüldse võiks kindaid hoida hoopis kapiserval, mitte taskus.

Uksi avada ja pangaautomaadist raha välja võtta soovitavad spetsialistid tervise nimel aga hoopis paljakäsi ning need siis enne kindasse toppimist kas desinfitseerida või puhtaks pesta.