Hea nõu

Kas trennis higistamine aitab külmetusest paraneda? (1)

Õhtuleht.ee, 26. veebruar 2015 13:32
Foto: PantherMedia / Scanpix
Trennisõltlased ei suuda spordisaalist eemal olla ka siis, kui külmetus on kallal. Levinud on arvamus, et treeningsaalis higistamine võib aidata külmetusest paraneda. Kas see on tõsi?

Teadlaste arvates siiski mitte, igal juhul soovitavad nad tavapärasest kõrgema kehatemperatuuriga treeningsaalist eemale hoida, vahendab Fox News. Külmetus kestab tavaliselt seitse kuni kümme päeva ning see on lubatud aeg igapäevase treeningrutiini rikkumiseks.

Samal teemal

Treenimine on hea südamele, parandab tuju, aitab paremini magada ja turgutab ka immuunsüsteemi. Näiteks selgus ajakirjas American Journal of Medicine avaldatud uuringu tulemustest, et aasta jooksul iga päev pool tundi kõndinud naisi tabas külmetus poole harvem nendest sookaaslastest, kes kõndisid päevas vähem kui pool tundi

Vaatamata sellele leiab osa spetsialiste, et külmetuse küüsi langenud inimesel ei ole treenimine hea mõte. Seda põhjusel, et liigutades ei higista inimene haigust välja. Kuigi see on tõsi, et pärast treeningut võib inimene end veidi paremini tunda, sest treeningu käigus vabanevad ajus õnnehormoonid.

Kui tõesti külmetusega trennist eemal olla ei saa, soovitavad arstid jälgida enne trenni, kas neil on kaelast ülespoole või allapoole jäävad sümptomid.

Kaelast ülespoole jäävate haigustunnustega võib trenni minna, näiteks aevastades või köhides. Kui aga külmetus annab endast märku kaelast allpool ehk kui inimene tunneb lihasvalu, iiveldust või oksendab, tasuks treening pigem edasi lükata.

Kindlasti ei tasu trenni minna, kui kehatemperatuur on üle 38 kraadi – selline olukord võib tõsta kehatemperatuuri ohtlikult kõrgele ning inimesel tekib kiiremini vedelikupuudus.