Uudised

Ettevaatust populaarsete rögalahtistitega: nende kasutamine võib kaasa tuua tõsise allergia! (7)

Silja Paavle, 2. märts 2015 09:25
Populaarsete rögalahtistite broomheksiini ja ambroksooli kasutamisel on inimestel ilmnenud tõsiseid allergilisi reaktsioone, nende tekkides tuleb ravimite kasutamine koheselt lõpetada.Foto: TOOMAS HUIK
Populaarsete rögalahtistite broomheksiini ja ambroksooli kasutamisel on inimestel ilmnenud tõsiseid allergilisi reaktsioone, mille tulemusena lisatakse nende ravimite infolehtedele hoiatus tõsiste nahareaktsioonide ja allergia kohta.

Ambroksooli ja broomheksiini kasutatakse peamiselt suu kaudu rögalahtistitena, et veeldada lima ja muuta see kergemini väljaköhitavaks ägedate või krooniliste kopsu- või hingamisteede haiguste korral.

Samal teemal

Ravimiamet hindas koos teiste riikide ravimiametitega ambroksooli ja broomheksiini sisaldavate ravimite tõsiste nahareaktsioonide ja allergiliste reaktsioonide riski. Euroopa ravimiametite koordineerimisgrupp (Co-ordination Group for Mutual Recognition and Decentralised Procedures – Human - CMDh) kiitis heaks Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee (PRAC) soovituse lisada ambroksooli ja broomheksiini sisaldavate ravimite ravimiinfodesse teabe tõsiste nahareaktsioonide ja allergiliste reaktsioonide riski kohta. Neid ravimeid kasutatakse Euroopa Liidus laialdaselt rögalahtistitena.

PRACi soovitus põhineb broomheksiini ja ambroksooli kasutamisel ilmnenud tõsiste allergiliste reaktsioonide ja nahareaktsioonide kohta saadetud kõrvaltoime teatistel. Teatiste hindamise tulemused kinnitasid varem teadaolevat allergiliste reaktsioonide riski ja tuvastasid ka vähese tõsiste nahareaktsioonide riski, sh multiformne erüteem ja Stevensi-Johnsoni sündroom.

Selle tulemusena lisatakse tõsised nahareaktsioonid kõrvaltoimetena nende ravimite ravimiinfodesse. Patsiendid peavad nahareaktsiooni sümptomite ilmnemisel ravi koheselt lõpetama. Tõsiseid allergilisi ja nahareaktsioone esineb nende ravimite kasutamisel harva, nende täpne esinemissagedus on teadmata.

Eestis on müügiluba järgmistel ambroksooli sisaldavatel käsimüügipreparaatidel:


tabletid: Flavamed (Berlin-Chemie), Pro-Ambrosan (PRO. MED. CS. PRAHA a.s), Ambrolan (G.L. Pharma GmbH), Ambroxol Sandoz (Sandoz d.d.) ja Brontex (ratiopharm);
suukaudne lahus: Flavamed (Berlin-Chemie) ja Brontex;
siirup: Lasolvan (Boehringer Ingelheim), Ambroxol Sandoz ja Brontex;
pastill: Neo-Bronchol (DIVAPHARMA) ja
kihisev tablett: Flavamed.

Eestis on müügiluba järgmistel broomheksiini sisaldavatel käsimüügipreparaatidel:


Bromhexine-Grindeks tablett ja siirup (AS Grindeks).

Samal teemal

25.00.2018
Levinud retseptiravimite infolehed tõlgiti ka inglise ja vene keelde
16.02.2015
Ettevaatust igapäevase aspiriiniga! Seda asjatult tarbides riskid verejooksudega seedetraktis ja ajus
13.02.2015
PIINAV KÖHA: kuidas valida köharohtude seast õigeim?
03.02.2015
Antidepressandid süvendavad depressiooni?