Uudised

Kuulmislangus on järjest sagedasem ja kimbutab üha nooremaid (4)

Toimetas Silja Paavle, 3. märts 2015 10:42
Valju muusika kuulamine võib kaasa tuua kuulmislanguse juba noores eas.Foto: PantherMedia / Scanpix
Kuulmiskahjustuse all kannatab 16% arenenud riikide elanikest. Põhjuseks on vananev elanikkond. Samas pöördub probleemiga arstile üha suurem hulk noori – tänapäevase ühiskonna liiga valjud helid kahjustavad varasemast enam kuulmist ehk tervelt 12-15% noorukitel on diagnoositud kuulmislangus.

Ehk nagu nendib Ida-Tallinna Keskhaigla kõrva-nina-kurgukeskuse arst Liina Luht tänasel rahvusvahelisel kõrva tervise päeval: kuulmislangus kimbutab inimesi senisest enam.

Liina Luhti sõnul on lastest rääkides suurim mure kaasasündinud kuulmisprobleem.

Samal teemal

Ida-Tallinna Keskhaiglas tegeletakse juba 10 aastat vastsündinute kuulmisskriininguga, mis tähendab seda, et enne vanematega sünnitusmajast lahkumist saab beebide kuulmine kontrollitud. „Kuulmisprobleemide korral on iga aasta tähtis, seetõttu peaks laste kuulmisprobleemidele jälile saama võimalikult kiiresti – kuulmislangus pärsib kõnelema hakkamist ning abi saades on mahajäämus minimaalne kui olematu," lisab Luht.

Sellest aastast on vastsündinute kuulmisskriining üleriiklik programm, mida tehakse rutiinselt kõigis sünnitusosakondades.

Aasta-aastalt saavutab üha suuremat populaarsust ka täiskasvanute kuulmisuuring, tänapäevased kuulmisaparaadid ja implantaadid aitavad pakkuda kuulmislanguse korral asendust. „Kindlasti tasub kuulmisprobleemide korral pöörduda kõigepealt perearstile, kes vajadusel suunab edasi kuulmisuuringuid läbiviiva spetsialisti juurde," paneb Luht südamele, et kuulmislangus ei ole elu paratamatu osa ning sellega ei pea leppima.