Keha

Artikkel ilmus esmakordselt 2014. aasta veebruari Tervis Plussis.

Ohatis võtab ohkama (4)

Catri Valner, Liivalaia apteegi proviisor , 4. märts 2015 16:50
Foto: PantherMedia / Scanpix
Külmetumine, väsimus, menstruatsioon, stress või ere päikesevalgus aktiveerivad ohatise, mis muidu vaguralt näonaha närvisõlmedes elutseb.

Ohatist ehk huuleherpest või külma- ehk tuulevilli tekitab laialt levinud infektsioon, seda põhjustab viirus Herpes simplex. Selle viirusega on nakatunud väga suur hulk inimestest, välja ei löö see aga kõigil.

Huuleherpes paikneb näopiirkonnas, eelkõige huultel, märku annab see endast punetuse, paistetuse, sügeluse, valulikkuse ja villikestega. Viirust välja ravida pole võimalik, see jääb kehasse kogu eluks. Rahuolekus eluneb viirus huulte ja ümbritseva näonaha närvisõlmedes.

Aktiveerunud viirus liigub närvisõlmedest huultele ja ümbritsevale nahale ning tekitab seal ohatise. Viirus aktiveerub mitmesugustel põhjustel, peamiselt siis, kui organismi kaitsevõime väheneb.

Väldi ja kaitse!

• Kasuta ohatise ärahoidmiseks päi­­­ke­sekaitsekreeme, kui tead, et ere päikesevalgus ohatist esile kutsub. Kaitsev faktor võiks olla ka huulepalsamil.

• Ära kratsi ville, ära lase kellelgi teisel puudutada ohatisega piirkonda nahal, et viirus edasi ei kanduks. Nakatutakse haige inimese kehavedelikega vigastatud naha või limaskestade kaudu.

• Ära suudle ega musita (eriti lapsi)! Ära jaga teistega nõusid ega käterätikuid.

Ravi!

• Alusta ravi esimeste herpesenähtude ilmnemisel, siis on see kõige tulemuslikum. Kuid ka siis, kui ohatis on juba villi staadiumis, kiirendavad abivahendid paranemist: väheneb sügelus ja valu ning lüheneb viiruse nakkusohtlikkuse aeg. Ravi võiks kesta seni, kuni villid on kattunud koorikuga või paranenud.

• Kui käed on kokku puutunud ohatisega, ära mingil juhul puuduta silmi, sest herpeseviirus võib põh­­­jus­­­­­tada silma sarvkestal väga raskeid haa­­van­­deid – viirusel on võime nakatada ka teisi kehapiirkondi.

• Ravi kestus on 4–10 päeva. Kui 10 päevaga pole paranemist toimunud, olukord on halvemaks läinud või ohatis kordub sageli, pöördu arsti poole.

• Raviainega kreemil võib olla kõrvaltoimeid: kohe pärast kreemi pealemäärimist võib tekkida kerge põletus- või kipitustunne, mis möödub kiiresti. Esineda võib kerget nahakuivust, sügelemist või ketendust.

Kreemid ja geelid. Huuleohatist ravitakse viirusvastase aine atsikloviiriga, seda võib peale kanda 4–5 korda päevas. Limaskestadel võib see põhjustada ärritust, seetõttu ei tohi seda kasutada herpeseinfektsiooni ravimiseks silmas, sugu­elundite limaskestal ega suu limaskesta haavanditel.

Kui kreem läheb silma, loputa ohtra veega. Raseduse ja rinnaga toitmise ajal tohib atsikloviiriga kreemi tarvitada juhul, kui arst seda lubab. Viirusvastane on ka pentsikloviir, mis blokeerib viiruse ja takistab selle paljunemist. Kasutada võib seda 8 korda päevas.

Nii atsikloviiri kui ka pentsikloviiri võiks kasutusele võtta juba esimeste nähtude ilmnedes. Mineraalne ränigeel on kuivatava toimega ning sobib hästi ka juba olemasoleva villi kuivatamiseks. Vähendab sügelus- ja põletus­tunnet, sobib ka lastele.

Plaaster ja kile sobivad kogu ohatisetsükli vältel – alates kiheluse tekkimisest kuni paranemiseni. Need on diskreetsed, tekitavad ohatise paranemiseks optimaalse keskkonna ning leevendavad valu ja põletustunnet.

Ohatisele tekkinud kile eemaldamiseks niisuta enne piirkonda sooja veega, et vältida külmavilli katkirebimist. Plaastri peale võid kanda ka huulepulka või päikesekaitsetoodet. Lahustuvate plaastrite puhul pole vaja valusa eemaldamise ja haava lahtirebimise pärast muretseda.

Abivahend, mis töötab kontsentreeritud soojusega, aitab ära hoida villide teket ja võimaldab edasisi sümptomeid kiiresti vähendada. Herpeseviirusega nakatunud rakke mõjutatakse kindla temperatuurivahemikuga soojuse abil ning saavutatakse nii täielik või osaline ensüümide ja proteiinide uuenemine.

Nii takistatakse viiruse taastootmist ja huulevillide levikut. Seade toimib tõhusamalt enne, kui ohatis juba nähtavaks muutub, kuid kiirendab ka tekkinud villikeste kadumist.

Mugav ravim

1. ZOVIRAXI KREEM 50 MG/G (2 g). Atsikloviiri sisaldav kreem Herpes simplexi infektsioonide korral nahal ja huultel. 

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Vaevuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

2. HERPATCH REMESENSE, OHATISE KILEPLAASTER (8 tk). Lahustuv kile huuleohatise jaoks.

3. SILICEA LIP HERPES GEL (5 g). Huuleherpesegeel mineraalse räni­geeliga. 

4. URGO OHATISEGEEL (3 ml). 

5. LARIFANI 0,02% HUULEPALSAM. 

6. COMPEEDI OHATISEPLAASTER (15 tk). Läbipaistev plaaster ohatistele, mis mõjub kuni 12 tundi. 

7. FENIVIRI KREEM 10 MG/G (2 g). Pentsi­kloviiri sisaldav kreem Herpes simplexi viirusest põhjustatud huuleohatise vastu. 

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Vaevuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

8. HERPOTHERM. Huulepulgakujuline abivahend külmavillivaevuste ärahoidmiseks.

Samal teemal

15.12.2015
Miks tekib herpes?
24.04.2015
Isepäine ohatis - kuidas sellest jagu saada?
17.04.2015
Üks küsimus: kas lihtohatis on raseduse ajal ohtlik?
11.03.2015
Üks küsimus: Kui kaua võib plaastrit kanda?