Lapsed

Alkoholivastase ennetustööga alustatakse sellest aastast juba lasteaias

Psühholoog Rita Rätsepp: "Kui vanemad alkoholi tarvitamise osas varakult selgeid piire ei sea, on neid ka hiljem raskem kehtestada." (30)

Toimetas Silja Paavle, 10. märts 2015 10:05
Psühholoog Rita Rätsepa sõnul on juba lasteaialaste puhul selgelt näha, millised on nende eeskujud ja kodused käitumismustrid, olgu selleks siis lapse kõnemaneerid või suhtumine kaaslastesse. Sama kehtib ka alkoholi tarvitamise kohta.Foto: Tiina Kõrtsini
Eile alustas Siseministeerium programmi Tark Vanem raames üle-eestilist teavituskampaaniat, mille eesmärk on õpetada koolieelikute ja algklassilaste vanematele, kuidas oma laste alkoholi ja teiste meelemürkide proovimist ennetada või edasi lükata ning neile ise heaks eeskujuks olla.

Siseministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsleri Raivo Küüdi sõnul näitavad nii politsei kogemus kui erinevad uuringud, et alkoholi esmatarbimine liigub üha noorema ea suunas ning seetõttu tuleb ennetustööga alustada isegi enne, kui laps kooliteed alustab. "Tänases Eestis on alkoholi tarvitamine niivõrd tavaline, et paljud täiskasvanud ei pane tähelegi, millist eeskuju nad oma lastele annavad," lausus Küüt ning lisas, et täna alanud teavituskampaaniaga suunatakse vanemaid oma kasvatusmeetodeid analüüsima ja enesekindlalt lapsega kokkuleppeid tegema alkoholi ning teiste sõltuvusainete tarbimise kohta.

Samal teemal

Kuigi kõige sagedamini tuvastab politsei alkoholiseaduse rikkumisi 16−17-aastaste noorukite poolt, on Põhja prefektuuri vanemkomissar Ly Kallase sõnul probleemiks ka väga noorte laste alkoholi tarbimine. Näiteks 2013. aastal tabati 13 11-aastast purjus last ning möödunud aastal olid noorimateks purjutajateks neli 10-aastast poissi. "Nii lapsevanemate kui ka teiste täiskasvanute kohus on lastele selgitada, millised on alkoholi tarvitamise võimalikud tagajärjed," rõhutas Kallas ning lisas, et samuti ei tohiks vanem soodustada selle kättesaamist. "Joobes noor võib langeda kergemini kuriteo ohvriks, lõpetada õhtu haiglas või politseijaoskonnas," lisas Kallas.

Sõltuvusprobleemidega lastele võõrutusprogramme pakkuva Tallinna Laste Turvakeskuse juhataja Priit Siig nendib, et levinud arvamus, nagu alkoholi joovad lapsed on probleemsetest kodudest, ei vasta tõele ning tegelikkuses kipuvad vägijooki liigtarvitama igasuguse sotsiaalse taustaga noored. "Kuna purjus alaealisi kainestusmajja ei paigutata, avasimegi sel aastal oma turvakodus spetsiaalsed kainestustoad arstiabi mittevajavatele joobes alaealistele," selgitas Siig. "Meie kogemus näitab, et nõudlus kainestustubade järele kasvab eriti just kevade ja koolivaheaegade saabudes, mil rohkem üritusi toimub ja meelemürkide tarvitamiseks noortel enam aega on," lisas Siig.

Psühholoog Rita Rätsepa sõnul on juba lasteaialaste puhul selgelt näha, millised on nende eeskujud ja kodused käitumismustrid, olgu selleks siis lapse kõnemaneerid või suhtumine kaaslastesse. "Sama kehtib ka alkoholi tarvitamise kohta – kui vanemad selles osas juba varakult selgeid piire ei sea, on neid ka hiljem raskem kehtestada," selgitas Rätsep ning lisas, et just seetõttu on Tark Vanem kodulehel vanematele ette antud elulised stsenaariumid, kuidas alkoholi tarvitamisega seotud olukordi lapsele selgitada. "Oluline on meelde jätta, et lapsed on kodu peegel ning kui vanemad panustavad sellesse, et selgitavad oma käitumist ja kodus valitsevaid reegleid piisava järjekindluse, aga ka tähelepanu ja hoolivusega, kasvavad seal arukamad ja õnnelikumad lapsed."

5−11-aastaste laste vanematele suunatud teavitusprogrammi Tark Vanem keskmes on veebiportaal www.tarkvanem.ee, mis pakub põhjalikku teavet erinevate kasvatusstiilide kohta ning kus saab igaüks oma vanemlikke oskusi testida. Lisaks saab kogu aasta vältel ekspertide käest teema kohta tasuta nõu küsida.

Samal teemal

16.03.2015
Lapsevanem: kui mina olin üksteist, mängisin kodus nukkudega, mitte ei istunud purjuspäi politseis
10.03.2015
Kust saada abi? Depressioon murrab juba ka lapsi
11.07.2012
Õllesummeril tabati 21 purjus last