Uudised

Laste hammaste tervisest 

Taisi Kõiv, tervishoiuspetsialist, 17. märts 2015, 07:00
Hambaid tasub noores eas regulaarselt kontrollida. Foto: PantherMedia / Scanpix
Põhjusi, miks laps hambaarsti juurde ei jõua, on palju ning sageli arvatakse ekslikult, et kui hammas ei valuta, siis pole ka põhjust hambaarsti poole pöörduda.

Tegelikkuses tuleks hambaarsti juures käia regulaarselt kord aastas. Nii saab vältida suuremaid probleeme ja kulutusi tulevikus.

Samal teemal

Lapse tervete hammaste nimel saab palju ära teha lapsevanem, olles eelkõige oma lapsele heaks eeskujuks. Ühtlasi mängib suurt rolli lapsevanema teadlikkus, kuidas suuhügieeni eest hoolt kanda.

Kõige tähtsam on, et vanemad õpetaksid kodus lastele, kuidas hambahaigusi ennetada. Lapsel tuleb meeles pidada vähest, kuid sellest piisab hammaste eest hoolitsemisel. Iga õpetuse juures peaks tegevusi selgitama nii, et laps saaks aru, miks ta just nii peab tegema. Lapsepõlvest kaasa saadud harjumused suuhügieeni hoidmisel jäävad elus ajaks.

Kodus on hambahaiguste ennetamise märksõnaks hambapesu kaks korda päevas. Et hambapesu oleks efektiivne, saab kasutusele võtta mitmesuguseid abivahendeid, näiteks lemmik­laulu või liivakella aja mõõtmiseks. Kaariese markeriga suuvesi värvib suus ära veel puhastamist vajavad kohad. Hammaste pesemiseks võiks kuluda vähemalt 3–5 minutit.

Väiksemate laste puhul, kellele hambapesu veel harjumuseks pole saanud, oleks hea, kui vanemad peseksid laste pestud hambad veel korra üle.

Samuti on tähtis valida õige hambahari ning harjamistehnika. Hambahari ei tohiks olla liialt kõva, vaid peaks olema pehme (märgistusega soft) ning seda peaks käes hoidma nagu pliiatsitki – nii ei saa hambaid liiga tugevasti harjata, mis omakorda hoiab ära hammaste tundlikuks muutumise või hambakaela paljastumise.

Teiseks märksõnaks on toitumine ja toidukorrad. Sööma peab regulaarselt ning meeles tuleks pidada, et toidukordade vahel ei tohiks näksida ning janujoogiks peaks olema vesi.

Käi hambaarsti juures regulaarselt

Levinud on teadmine, et kommi süües tekib hambasse auk, kuid see ei pea paika. Kommi võib süüa, kuid mõistlikult ning kohe pärast toidukorda, mitte toidukordade vahel.

Uusi ja põnevaid teadmisi nii lapsevanemale, lapsele kui ka õpetajale leiab veebilehelt kiku.hambaarst.ee

Peale suuhügieeni eest hoolitsemise on vaja regulaarselt lasta hambaarstil kontrollida oma hammaste olukorda. Vanused, millal oleks soovitatav lapsega hambaarsti juurde minna, on 3, 6, 7, 9, 12, 14 ja 15.

Korrapärane hambaarsti juures käimine on tähtis, et võrrelda olukorda suus erinevatel aegadel – see annab aimduse, kas kodused vahendid on õiged või mida tuleks teistmoodi teha. Samuti on probleemide korral oluline õigeaegne ravi.

Esimest korda hambaarsti juurde minnes peab vanem last julgustama ning ta selleks kindlasti ette valmistama. Lapsele tuleb selgitada hambaarsti juures käimise tähtsust. Seejuures tuleks jääda ausaks ega tohiks last ilustavate valedega petta, muidu võib laps tulevikus arsti juurde minemisest keelduda.

Ühtlasi võiks meeles pidada, et alla 19aastaste laste hambaravi eest tasub oma lepingupartnerite juures haigekassa.

Haigekassa lepingupartnerid leiad koduleheküljelt www.haigekassa.ee, infot saab küsida ka haigekassa infotelefonilt 16363.