Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 18. märts 2015 12:11
Naistel, kes kasutavad rasestumisvastaste vahendina beebipille, on kolm korda suurem risk haigestuda ravimatusse seedesüsteemi haigusesse Crohni tõppe, ilmnes Ameerikas läbi viidud uuringus. SOS-pillide kasutamine võib seda riski veelgi suurendada.

Crohni tõvesse haigestumine on plahvatuslikult kasvanud 1960. aastatest alates ning teadlased peavad selle põhjuseks laialdast beebipillide kasutamist. Teadlaste arvates tõstavad beebipillid Crohni tõppe haigestumise riski tõstavad, sest nendes pillides sisalduvad suguhormoonid nõrgestavad soolestikku, luues Crohni tõve levimiseks organismis soodsad tingimused, vahendab Daily Mail.

Crohni tõbi on valulik krooniline ja ravimatu sooltehaigus, mis tekitab seedesüsteemis põletiku. Seetõttu on raskendatud toidu seedimine ning tulemuseks on kõhulahtisus, väsimus ja aneemia. Ägenemisperioodidel võib tervis olla nii halb, et töölkäimine on võimatu. Ravimid ja kirurgiline sekkumine võib aidata haiguse sümptomeid leevendada, kuid kannatusi toob see tõbi elu lõpuni, sest välja ravida pole seda võimalik.

Täiskasvanud naistel on niigi meestest suurem tõenäosus Crohni tõppe haigestuda. Nüüd toidavad teadlaste muret naiste pärast hiljaaegu Ameerikas läbi viidud uuringu tulemused, milles vaadeldi 230 000 naist. Ilmnes, et Crohni tõppe haigestumise risk on kolm korda suurem naistel, kes on kasutanud beebipille viis aastat või rohkem võrreldes naistega, kes ei ole neid kunagi tarvitanud. Varasemalt on samale tulemusele jõutud ka Suurbritannias läbi viidud uuringus.

Ka nendivad teadlased, et SOS-pillide tarbimine suurendab riski Crohni tõppe haigestuda veelgi, kuna need sisaldavad veel mitu korda rohkem hormoone.

Arstid rõhutavad siiski, et vaid pillide kasutamise tulemusena Crohni tõppe haigestuda on ebatõenäoline, et haigestumise riskis mängib suurt rolli ka geneetika. Seepärast peaksid need naised, kelle suguvõsaloos seda keerulist haigust esineb, valima rasedusvastasteks vahenditeks midagi muud.