Keha

Oled kogu aeg väsinud? Need viis haigust võivad olla kurja juureks (6)

Õhtuleht.ee, 26. märts 2015 16:04
Pidev masendus võib tekitada väsimust.Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui tunned pidevat väsimust, hakkab see piirama igapäevast elu. Kuid väsimusega ei pea leppima, mõnikord võivad selle taga olla erinevad haigused.

WebMD toob välja viis haigust, mis võivad väsimust põhjustada.

Samal teemal

Heinanohu ja allergia sümptomiteks on lisaks väsimusele peavalu, ninakinnisus ja kipitavad silmad. Kui kahtlustad endal allergiat, on mõistlik pöörduda arstile, kes teeb kindlaks, mille vastu sa allergiline oled. Kui sa juba tead põhjust, on mõistlik hoiduda nii palju kui võimalik kokkupuutest allergeenidega. Allergilist nohu saab leevendada ka käsimüügitablettidega, mis on saadaval kõigis apteekides.

Aneemia sümptomiteks on lisaks väsimusele pearinglus, külmatunne ja ärrituvus. Seda esineb eriti naistel menstruaaltsükli ajal. Aneemia ehk kehvveresus on erütrotsüütide ehk punaverelibledega seotud häire, mille korral on erütrotsüütide ja (või) hemoglobiini sisaldus veres normaalsest madalam. Madala hemoglobiini sisalduse tõttu tunneb inimene väsimust ja tülpimust. Aneemia selgitatakse välja lihtsa vereanalüüsiga, selle vastu aitab vastavate rauatablettide võtmine või rauarohke toidu söömine. Rauda sisaldavad näiteks spargel, spinat ning punane liha.

Masenduse sümptomid on lisaks väsimusele kurbus, lootusetuse, abituse ja jõuetuse tunne. Masendus võib areneda tugevaks ja krooniliseks väsimuseks, depressiooniks. Sagedamini on depressiooni all kannatajad naised, keda ähvardab ka sünnitusjärgne depressioon. Depressioonis inimese töövõime väheneb oluliselt ning ka tavalised ettevõtmised võivad tunduda ületamatutena. Kindlasti tuleks sel puhul abi otsida arstilt, kes määrab kas vajalikud ravimid või teraapia.

Fibromüalgia sümptomiteks on lisaks kroonilisele väsimusele ka lihasevalu, unehäired, ärevus ja masendus. Fibromüalgia on üldise kurnatuse põhjus. Haiguse all kannatajal võib olla tunne, et ei puhka end une pikkusest sõltumata kunagi korralikult välja, tekivad keskendumisraskused. Selle vältimiseks tuleks teha sporti, et keha paremini lõõgastada. Hea valik on näiteks ujumine.

Toiduallergia sümptomid on lisaks kroonilisele väsimusele ka erinevad allergilised reaktsioonid. Väsimus võib tuleneda ka toiduallergiast, laktoositalumatusest või tsöliaakiast. Kui arvad, et kannatad toiduallergia all, jäta see toit söömata, mille puhul tead, et see vaevusi põhjustab. Toiduallergiat diagnoosib samuti arst.

Samal teemal

23.11.2015
Kuidas tööl või koolis paremini keskenduda?
15.07.2015
Mis aitab uinumisraskuste korral?
30.06.2015
Viis küsimust laktoositalumatusest, mida sa ei pruukinud seni teada
13.05.2015
Laktoos – inimorganismile sobiv loodusleiutis