Pildil Ida-Tallinna keskhaigla polikliinik.Foto: PEETER LANGOVITS
Toimetas Silja Paavle 26. märts 2015 13:48
Ida-Tallinna Keskhaiglasse jõudis teisipäeval uus seade, mis aitab senisest ohutumalt ja kiiremalt trombe lõhustada. Tegu on esimese seesuguse Eestisse jõudnud seadmega.

Straub Rotarex seade töötab Archimedese kruvi põhimõttel – kruvi teeb pea 40 000 pööret minutis, lõhustades veresoones olevat trombi. Kui tromb on tükkideks lõhutud, tõmbab seade trombi tükid endasse ja seejärel transporditakse need kateetri kaudu kehast välja.

Seni on rakendatud ravimeetodina trombolüüsi ehk veresoonde süstitakse ravimit, mis lõhustab veresoont ummistavat trombi ning seejärel taastub verevool. Kui trombolüüsi tegemine on pikaaegne, kestab 24-48 tundi ning selle käigus võivad tekkida erinevad tüsistused, siis Rotarex Straub seadme kasutamine annab tulemust juba 1 tunni möödudes.

Kuna tromboosi tõttu on veresoon jalas ummistunud ning trombolüüs ei pruugi anda soovitud tulemust, siis Straub Rotarexi kasutamine võib olla teinekord elupäästev ning ära hoida suuremahulise amputatsiooni.

Antud seadme kasutamine on mõeldud kõigile, kuid eelkõige on tromboos siiski vanemate inimeste haigus. Patsiendile sobiva ravi otsustab arstide konsiilium lähtuvalt patsiendi olukorrast ning tema nõusolekul.