Uudised

Allergikud, tähelepanu! Õietolmuperiood on alanud! 

Toimetas Silja Paavle, 30. märts 2015 09:20
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kevade saabumisega on õide puhkenud ka puud ja taimed, mille õietolm võib tundlikele inimestele põhjustada vaevusi. Õhuseireveebis saab igapäevaselt jälgida õietolmu taset viies asulas: Tallinnas, Tartus, Kuressaares, Pärnus ja Jõhvis.

Lepp ja sarapuu, mis on ka ühed põhilised õietolmuallergiat ehk pollinoosi tekitavad taimed, hakkasid õitsema juba märtsi alguses. Nende õitsemine võib kesta kuni aprilli lõpuni.

Samal teemal

Varsti on oodata ka kase õitsemist, mis on samuti tugev allergeen. Olenevalt ilmastikust algab kase õitsemisperiood aprilli teisest poolest kuni maist ja võib kesta kuni juunini.
Mai lõpus hakkavad õitsema ka kõrrelised. Nende õitsemisperiood kestab kuni suve lõpuni, sest erinevad liigid õitsevad erineval ajal.

Juuli teisest poolest alustab õitsemist veel üks tugevamat allergiat põhjustav taimeperekond, milleks on puju ja mille õitsemisperiood võib kesta kuni septembrini.

Õietolm on välisõhus leiduv allergeen, mis tungib koos sissehingatava õhuga bronhidesse ning põhjustab õietolmule tundlike inimeste seas allergilisi vaevusi, sh astmat ja heinapalavikku. Kevadest sügiseni, puude ja taimede õitsemise aegu, on erinevate õietolmude kontsentratsioonid õhus kõrged.

Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Berit-Helena Lamp ütles, et erinevate taimede õietolmu sisaldust õhus on võimalik jälgida Eesti Õhukvaliteedi Juhtimissüsteemi kodulehelt ja Allergialiidu kodulehelt.

Õietolmuseiret teostab Eesti Keskkonnauuringute Keskus viies Eesti linnas - Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis ja Kuressaares. See on üks osa Eesti Õhukvaliteedi Juhtimissüsteemist. Õietolmuseiret rahastab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Samal teemal

07.03.2016
Kevad koputab uksele: õietolmuallergikute elu läks raskeks veebruari lõpust
27.04.2015
13 müüti allergiatest - millist usud sina?
24.04.2015
Palju vaeva väikesest kübemest
16.04.2015
Mis põhjustab allergilist nohu?