Foto: PantherMedia / Scanpix
Catri Valner 30. märts 2015 10:24
Enne kui hakkad kevadväsimuse sildi all toidulisanditest lisaenergiat otsima, püüa selgeks teha, millest see diagnoos üldse tingitud võiks olla.

Kas väsimus üleüldse aastaajast oleneb ning kas piisava puhkuse ja korraliku väljamagamisega mööduks see iseenesest? Vaata üle oma elustiil: ehk on pikaajalise väsimuse põhjus stress, liikumisvaegus või toitumine. Võib-olla on selle taga tervisehäire: kui väsimus kestab pikemalt ja pole seotud eluviisiga, võiksid mõelda arstliku kontrolli peale.

Kui aga organism on pikast sügis- ja talveperioodist tõesti väsinud, energiavarud ammendunud ning keha ja vaim vajavad peale puhkuse ja kevadiselt soojendava päikese kiiret turgutust ja abi taastumiseks, võid lisaenergiat ja jõudu ammutada toidulisanditest ja toonikumidest, mis sisaldavad vitamiine, mineraalaineid ja taimeekstrakte. Arvesta sellega, et vitamiinipreparaadid ja muud toidulisandid ei asenda normaalset ja tervislikku toitumist.

Preparaadid, appi!

Elustiili toetamiseks mõeldud toidulisanditele annavad organismi tugevdava ja üldtoniseeriva toime enamasti mitmesugused taimeekstraktid. Vitamiinidel energeetilist väärtust ei ole, küll aga võib nende puudus põhjustada väsimust. Stressi ja väsimuse korral võiks esmalt mõelda, kuidas on lood organismi rauasisalduse ja B-grupi vitamiinide saadavusega toidust.

Taimsete preparaatide kuur võiks kesta üks-kaks kuud, toime saabumine võib aega võtta kuni paar nädalat.

Kuldjuur ja ženšenn. Sobivad pideva füüsilise ja vaimse koormuse korral, pingete maandamiseks, ületöötanud inimestele ja õppuritele (eksamisessiooniks) ning sportlastele. Parandavad tähelepanuvõimet, suurendavad kehalist ja vaimset töövõimet ning tugevdavad immuunsüsteemi. Mõju on märgatavam organismi kurnatuse korral.

Hiina sidrunväändik. Ergutab ja toniseerib, sobib organismi tugevdava ja selle tasakaalustatud toimimist tagava vahendina. Mõju avaldub erinevalt mitmetest teistest samalaadse toimega taimedest juba pärast ühekordset manustamist.

Maca ehk mugulkress. Peruust pärit taim, mis annab jõudu ja lisab vitaalsust. Suurendab kehalist ja seksuaalset võimekust. Annab juurde energiat, parandab stressitaluvust ja üldist enesetunnet. Tugevdab immuunsüsteemi.

Acai. Antioksüdantiderikas mari Brasiiliast. Sobib neile, kes tahavad tugevdada immuunsüsteemi ja saada juurde energiat.

Mesilasema toitepiim ehk apilak. Aitab vähendada ajutist väsimust, toniseerib organismi ja suurendab stressitaluvust. Sisaldab vitamiine, aminohappeid, mineraalaineid ja ensüüme.

Laukapuu. Annab elujõudu ja virgutab organismi loomulikke taastumisprotsesse. Väärtuslik kõigile: lastele kasvu-, naistele raseduse- ja imetamisperioodil, samuti vaimsete pingete, suurenenud töökoormuse, ülepingutuse ja närvilisuse korral ning vanuses, mil kehaline võimekus hakkab taanduma.

Rohelise tee ekstrakt. Ergutab vaimu ja leevendab väsimust. On tugev antioksüdant ja stimuleerib seedimist.

B-grupi vitamiinid. Aitavad organismi varustada energiaga ja tagada närvisüsteemi normaalne talitlus, võimaldades paremini toime tulla stressiga.

Koensüüm Q10. Osaleb organismis energia tootmises, toimib antioksüdandina ja tugevdab keha kaitsevõimet. Sobilik lisaenergiat vajavatele inimestele.

Tugevust taimedest

1. KUBJA ENERGIATEE ŽENŠENNIGA. Nõgest, piparmünti, salveid, võilille, nn maisijuukseid, kanarbikku, aedkannikest, põldmarjalehte, aedoakauna, musta leedriõit, kadakamarja ja ženšennijuurt sisaldav ravimtaimesegu. 

2. ELUJÕU ELUTEE. Organismi tugevdamiseks ja energiavarude täiendamiseks mõeldud ravimtaimesegu kibuvitsast, viirpuust, punest, piparmündist, mustasõstra- ja vaarikalehtedest. 

3. MUSTASÕSTRALEHED. Vitamiinirikas kosutav tee.

Turgutavad toonikud

4. ORTIS GELÉE ROYALE BIO TOONIK. Mesilasema toitepiima sisaldav naturaalne toonikum kogu perele ajutise väsimuse vähendamiseks ja organismi toniseerimiseks.

5. WELEDA LAUKAPUUELIKSIIR. Laukapuumahlaga vedelik organismi virgutamiseks.

6. VÕLUVITSA STRESSISIIRUP. Taimseid ürte sisaldav siirup toniseeriva ja jõudlust suurendava toimega.

7. ACAI VITALDRINK GUARAANAGA. Energiat ja elujõudu andev mahedamaitseline mahlajook acaimarjade ekstrakti ja guaraanaga. 

Kosutavad kapslid

8. GERIMAX ENERGY 50+. Ženšenni ja vitamiinidega igapäevane energialisand üle 50aastastele. 

9. BIO-ACTIVE Q10 UNIQINOL. Aktiivses vormis koensüüm Q10 kapslid väsimuse ja kurnatuse vastu. 

10. GRITAMIN NAISTELE. Taimi, mesindussaadusi ja vitamiine sisaldav kompleks naistele organismi toniseerimiseks ja tugevdamiseks. 

11. TERRAPOINT MACA. Muguljuureekstrakti sisaldavad kapslid üldise enesetunde ja vitaalsuse parandamiseks. 

12. ACAI ACE. Acaimarjaekstrakti sisaldavad kapslid energiataseme tõstmiseks.

13. VIPISE ÄRKSA MEELE TABLETID. Tabletid rohelise tee ekstrakti ja roosilõhnalise kuldjuure ekstraktiga vaimu ergutamiseks ja väsimuse leevendamiseks. 

14. VITATROPS ENERGIA PLUS. Vitamiine ja koensüüm Q10 sisaldavad tabletid päevase energiataseme säilitamiseks. 

15. DYNAFORCE EXTRA STRONG. Kuldjuureekstrakti sisaldavad tabletid.