Hea nõu

Lugu ilmus esmakordselt 2013. aasta märtsikuu Tervis Plussis.

Miks elukaaslane luksub? (1)

Tervis Pluss, 1. aprill 2015 09:26
Foto: PantherMedia / Scanpix
Minu elukaaslane (33aastane) luksub öösel. Varem luksus ta siis, kui oli tarvitanud liigselt alkoholi, nüüd aga olen tähele pannud, et seda on juhtunud ka siis, kui ta pole üldse napsutanud. Millest on see tingitud ja kuidas sellest lahti saada?

Eero Merilind (perearst): Luksumine tekib uitnärvi (n. phrenicus) ärritusel. Vahelihas ja roiete-vahelised lihased tõmbuvad järsult ja jõuliselt kokku, rindkere avardub ja välisõhk tungib kiirelt kopsudesse. Luksumine kestab tavaliselt 15–30 minutit ja üldjuhul ei ole tegemist haigusliku seisundiga.

Luksumist põhjustavad liiga külmad ja liiga kuumad söögid-joogid, teravamaitseline toit, kiirustamine söömisel, alkoholi liigtarbimine või järsk temperatuurimuutus, aga ka naermine.

Soovitusi luksumise vastu:

· Joo lonkshaaval külma vett ja pea mõni sekund hinge kinni.
· Hinga sügavalt välja ja hoia hinge kinni või neelata mõned korrad kuivalt.
· Mälu kuiva leiba või kristallilist suhkrut.

Kui luksumine kestab tunde või tekib väga sageli, tuleks pöörduda arsti poole. Kestev luksumine võib anda märku tõsisest tervisehäirest, näiteks kõhukelmepõletik, insult, ajukelmepõletik, infarkt, ajukasvajad, söögitoruhaigused.

Samal teemal

18.05.2017
Kuidas luksumisele piir panna?
25.02.2016
Tervist väärtustavad organisatsioonid: 1000 surma aastas on liiga palju
15.03.2014
11 aastat luksunud naine: "Mitte miski ei aita!" Luksumishoogude käes vaevlev inglanna on 11 aastaga luksunud kolm miljonit korda
08.01.2011
Appi, ma luksun!