Jõhvikas sisalduvad komponendid takistavad bakterite kinnitumist kuseteede seintele ja nende paljunemist.Foto: Reuters / Scanpix
Silja Paavle 1. aprill 2015 15:51
Põiepõletik tuleb ootamatult ja alati ei pruugi kohe arsti vastuvõtule pääseda. Milliseid vahendeid leiab põiepõletiku leevenduseks apteegist?

Vastab Triinu Entsik-Grünberg, Südameapteegi peaproviisor:

"Põiepõletiku sümptomid on:
• Valu või põletav tunne urineerimisel
• Vajadus sagedaseks urineerimiseks, ka öisel ajal
• Väike uriini hulk ühel urineerimiskorral
• Põie mittetäieliku tühjenemise tunne, nagu oleks põis täis, kuid urineerimisel väljuvad ainult mõned tilgad
• Hägune, halvasti lõhnav või veresegune uriin
• Alakõhu valu
• Mõõdukas kehatemperatuuri tõus, 37-38C
• Halb või haiglane enesetunne.

Kergekujuline põiepõletik taandub üldjuhul mõne päevaga. Sel puhul saabki abi erinevatest apteegi käsimüügis saadaolevatest preparaatidest. Soovitav on jääda voodirežiimile, hoida alakeha soojas ja tarvitada rohkelt vedelikku (ravimteesid, jõhvika mahla). Kindlasti tuleb loobuda alkoholist, kohvist ja vürtsikatest toitudest.

Kui kodused vahendid ei aita, tuleb pöörduda arsti poole täiendavateks uuringuteks.

Apteekidest on võimalik osta uroinfektsioonitesti. Uroinfektsioonitest on niiöelda kolm ühes test, mis tuvastab uriinist valgeid vereliblesid (leukotsüüte), valke ja nitraate. Positiivse tulemuse puhul muudab testriba vastaval väljal oma värvi. Testiga on võimalik kindlaks teha kas teil on kuseteede põletik. Kui vastus on positiivne on soovitatav koos vastusega pöörduda arsti poole täiendavateks uuringuteks.

Kui arst on määranud antibiootikumi ravi, siis tuleb jälgida täpset tarvitamise õpetust ja viia kuur lõpuni, isegi kui sümptomid taanduvad kiiresti.

Apteegist leiab põiepõletiku leevendamiseks:

* Erinevaid jõhvikapreparaate. Jõhvikas sisalduvad komponendid takistavad bakterite kinnitumist kuseteede seintele ja nende paljunemist. Lisaks toetab jõhvikas immuunsüsteemi ning sisaldab rohkesti looduslikke antioksüdante. Jõhvikapreparaate võib kasutada ka põiepõletiku ennetamiseks, sest need aitavad kaitsta kuseteede mikrofloorat. Mõningatesse jõhvika preparaatidesse on lisatud ka veel teiste ravimtaimede ekstrakte (nt kaselehed, kummel). Kaselehtede ekstrakt soodustab uriini eritumist, kummel mõjub rahustavalt ja põletikku leevendavalt.

* Ravimtaimi. Põiepõletiku korral saab abi ka leesikast, pohlast ja kaselehtedest. Teesegude seast leiab ka põietee, mis koosneb mitmest erinevast põiepõletikku leevendavast ravimtaimest, mis suurendavad uriini eritumist ja vähendavad kuseteede põletikulisi vaevusi.

Põiepõletiku sümptomid kaovad varem kui inimene haigusest terveneb ehk siis valulikkus ja tihe urineerimine võivad küll järele anda aga põiepõletik ei ole veel välja ravitud. Ravi katkestamisel liiga vara võib põletik muutuda krooniliseks.
Ravimite täpsel kasutamisel ja vältides külmetust on kusepõiepõletik täiesti välja ravitav."