L-karnitiini leiab apteegist toidulisandite riiulilt.Foto: TEET MALSROOS
Triinu Entsik-Grünberg, Südameapteegi peaproviisor 11. aprill 2015 17:01
Sageli usutakse L-karnitiini sisaldavate toodete kehakaalu alandavasse või saavutusvõimet parandavasse mõjusse. Kas usul on alust?

L-karnitiin on aminohape, mis on saanud oma nime ladinakeelsest sõnast caro (liha) – L-karnitiini eraldati kõigepealt just lihast. Seda ainet suudab organism ise maksas ja neerudes toota, aga lisaks saame L-karnitiini loomsest toidust, näiteks lamba-, sea-, veise- ja küülikulihast, kalast, piimast ning õllepärmist. Kuna keha sünteesib L-karnitiini ise ja mitmekesise menüü korral annab seda ka igapäevane toit, siis üldjuhul organismis L-karnitiini puudust ei teki.

L-karnitiini põhiroll on aidata orga­nismil rasva energiaks muundada. Ta on oluline aine südamele, ajule ja lihastele ning toetab paljusid kehas toimuvaid protsesse.

Enim tähelepanu on L-karnitiin aga seni pälvinud kui rasvapõletaja. Toidu­lisanditena on seda pakutud salenejatele, samuti tervisesportlastele, kellel peaks L-karnitiin aitama kehas talletatud rasvadest lisaenergiat ammutada. Kuid siin on omad agad.

Katsetes, kus on L-karnitiini taset organismis tehislikult normist kõrgemaks tõstetud, pole siiski suudetud näidata, et samas proportsioonis kiireneks ka rasvade põletamine.

Samas on sel kindlasti efekti juhul, kui organismi rasvapõletus on pärsitud L-karnitiini puudusest. Sportliku suutlikkuse ja vastupidavuse parandamise seisukohalt on tõendid vastukäivad – isegi suurte koormustega treenivate sportlaste puhul on olnud mõju raske hinnata.

Mujal maailmas on L-karnitiini tunduvalt laiemalt uuritud ja seda rakendatakse aina enamates valdkondades. L-karnitiini kasutatakse toidulisandina juhul, kui inimese loomulik L-karnitiini tase kehas on liiga madal.

Vajalik erijuhtudel

L-karnitiini nappuse põhjuseks võib olla geneetiline haigus, ravimite võtmine või mõni meditsiiniline protseduur, mis kasutab ära keha toodetava L-karnitiini. Tõsise neeruhaiguse korral kasutatakse seda näiteks punaste vereliblede hulga suurendamiseks. Krambivastaste ravimite võtmisel aitab L-karnitiin ära hoida nendes sisalduva valproehappe põhjustatavaid kõrvaltoimeid.

L-karnitiini kasutatakse ka südame- ja veresoonkonnahaiguste, sh südamega seotud rinnavalude, kongestiivse südamepuudulikkuse, südameatakkide, vereringehäiretest tingitud jalavalude ning vere suure kolesteroolisisalduse korral.

Kilpnäärmeprobleemide korral ohjeldatakse L-karnitiiniga kilpnäärmehormoonide kõrget taset. Viljakusprobleemide ravis kasutatakse L-karnitiini põletiku ravimiseks meeste suguelundites ja kudedes.

Lisaks uuritakse L-karnitiini toimet mõningate aidsiravimitega seotud lihasekahjustuste, Retti sündroomi, söömishäirete, suhkruhaiguse, tähelepanuhäirete ja hüperaktiivsuse, jalahaavandite ning puukborrelioosi ravis. Nende mõjude kontrollimiseks on aga vaja koguda veel tõendusmaterjali.

Ettevaatust, kõrvaltoimed!

L-karnitiini peetakse enamasti turvaliseks toidulisandiks. Samas võib see põhjustada kõrvaltoimeid – iiveldust, oksendamist, kõrvetisi ja kõhulahtisust – ning võib anda hingeõhule, uriinile ja higile justkui kala aroomi. L-karnitiini võtmisega peaksid ettevaatlikud olema lapseootel ja imetavad naised, kilpnäärme alatalitluse all ja krampide käes kannatajad.

Kilpnäärme alatalitluse korral võib L-karnitiini tarbimine põhjustada sümptomite süvenemist ja varem krampide all kannatanud inimestel võib see nende tõenäosust suurendada.

Ettevaatlikud peaksid olema ka teatud verehüübimishäirete ravimite võtjad, sest L-karnitiin tugevdab ravimite mõju ning võib seega põhjustada veritsemist ja verevalumeid. 

Eestis on L-karnitiin müügil kap­sli­­­­te­­­­­­­­na – nii kehakaalu korrigeerivad tooted kui ka viljakuskapslid meestele.

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

mellu 3. veebruar 2016 10:47
l-kartiini tarbimine, samal ajal kui võtate rasedusvastaseid tablette, võib lõppeda rasedusega. kuna mul rasestumisvastased tabletid tõstsid kehakaalu siis ma naiivselt mõtlesin, et söön kaalu langetavaid tablette lisaks trennile. tulemus, mida keegi ei osanud oodata oli see, et l-kartiin mõjutas pille niiväga, et võttis pillide mõju ära ja rasestusin. no vot...teadmiseks teistele ka siis.

SISUTURUNDUS