Foto: PantherMedia / Scanpix
Reeli Maasikamäe 8. aprill 2015 16:15
Naistel on aegumatu küsimus, milliseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutada. Kas riskida libiido vähenemisega ja valida mugav muretus ehk hormoonid? Samas, kui seksiisu pole, kas muretusel on kaalu?

Kolm naist jagavad oma intiimseid voodikogemusi erinevate rasestumisvastaste vahenditega. Naistele on väga ahvatlev teha elu lihtsaks, kasutades hormonaalseid kaitsevahendeid, kuid nii, nagu iga naise organism on omamoodi, on ka kogemused hormoonidega väga eriilmelised.

Tuuli
• 35aastane.
• Kõrgharitud.
• Püsisuhtes.
• Rase.
• Enne rasestumist kasutas kalendermeetodit.
• Võttis viimase rasestumisvastase pilli kaks aastat tagasi.

Tahan tunda iha!

Pärast kaheksat aastat pille tundsin füüsiliselt, et ma ei suuda neid rohkem võtta. Tajusin, kuidas seest õõnsaks läheb, olin ärev, enesetunne oli kehv. Pärast paarikuulist kõhklemist, kui sain aru, et just tabletid seda tunnet põhjustavad, jätsin nende võtmise päevapealt katki. Enesetunne paranes ja ka vahepeal paisunud kehakaal hakkas tagasi normi minema.

Seks kalendermeetodiga

Kuna viis aastat hormoonspiraaliga tundus liiga pikk aeg ja ühtegi teist sobivat rasestumisvastast meetodit ma välja ei mõelnud, kaalusin isegi tantristlikku rindade masseerimist raseduse vältimiseks, mis pidavat järjekindlalt harrastades mõjuma. Samas oli see nii utoopiline, et otsustasin kalendermeetodi kasuks. See oli teadlik kaitseta seks – kui rasedaks jään, siis kindlasti sünnitan, ehk kolmas laps oli perre väga teretulnud.

Soovisin lapsesaamist natuke veel edasi lükata ja samal ajal testida, kui kaua on nii võimalik rasedust vältida. Lõpuks vedasime välja poolteist aastat.

Tean, et kalendermeetod pole rasedusest hoidumisel kindel valik, sest oma osa on juhuslikkusel ja nn ohtlikel päevadel on naisel ju just suur seksiisu, nii et raske on end tagasi hoida. Kui praegust beebit ootama jäin, siis oligi iha nii laes, et ei suutnud mehele öelda, et kuule, võta nüüd välja. Pillidega ma sellist tunnet kogenud pole. Ka tuperõngaga polnud seksiisu kiita.

Pillideta olen seksikam!

Kui võrrelda perioode, mil olen kasutanud hormoone ja mil mitte, on seksi-isu märgatavalt muutunud. Ka partner on seda tähele pannud, nii et see pole minu ettekujutus! Pille võttes on mu seksisoov olnud tunduvalt tagasihoidlikum kui pille võtmata. Pillideta tunnen end palju naiselikuma ja seksikamana ning lähen erutudes ka palju märjemaks, nii et seks on ka sellepärast palju parem. Samuti saan oma keha soovidest ja vajadustest paremini aru.

Pillide kasuks muidugi pean ütlema, et näonahk oli neid võttes tõesti veatu, aga kui kaalukausile panna libiido, siis mis see paar vinni otsaees ikka teeb! Panen peitekreemi peale ja olen ka ilus. Parem enesetunne ja hea seks kaaluvad minu jaoks kõik üles.

Merike
• 32aastane.
• Kõrgharitud.
• Abielus.
• Enne laste sündi kasutas viis aastat beebipille ja pärast poolteist aastat hormoonspiraali.
• Praegu usaldab kondoome.

Seks kui õudusunenägu

Pärast teise lapse sünnitamist teadsin, et lähematel aastatel me kolmandat ei planeeri, kui üldse. Nii tundus, et hormoonspiraal on parim valik – lihtne ja mugav. Mind võlus eriti tõenäosus, et päevad kaovad ära. Nii läkski! Spiraal andis muretu mugavuse, mida ma teiste rasestumisvastaste vahenditega kogenud polnud. Varem pidin meeles pidama pillide õigel ajal võtmist ja kui unustasin, põhjustas see meeletut pinget.

Esimestel kuudel pärast hormoonspiraali paigaldamist tundsin end veidi uimase ja pahurana, aga nagu arst lubas, kadus ebameeldiv tunne paari kuu möödudes. Lootsin, et sama juhtub ka libiidolangusega, aga paraku mitte. Ma ise ei saanud alguses arugi, et midagi teistmoodi on, kuni mees hakkas ette heitma, et ma teda nii külma näoga vaatan, kui ta mind seksima ahvatleda püüab.

Seksisin mehe meeleheaks

Kui enne tundsin seksist mõnu ja enamikul kordadel sain ka orgasmi, siis pärast spiraali panemist jättis seks mind külmaks. Eelistasin õhtul pigem rahulikult magama minna kui mehega klaasi veini juua ja pärast teineteisest rõõmu tunda. Kodurahu huvides meelitasin end ikkagi seksima, aga võisin üritada kui palju tahes, vajalikku erutust, et rahuldust saada, ma ei tundnudki. Mehe meeleheaks seksida polnud ka suurem asi.

Lõpuks ajas mõte seksist peaaegu et südame pahaks. Ma ei tahtnud, et mees mind katsub ega silitab.

Libiido taastub

Iga kuu mõtlesin, et küll see möödub. Peab lihtsalt laskma kehal uue hormonaalse tasakaaluga harjuda. Samamoodi rahustasin ka meest, kes olukorraga üldse leppida ei tahtnud. Lõpuks ütles abikaasa, et tema rohkem seda pulli kaasa ei tee – selle asemel et muretumalt seksida, ei saa tema enam üldse seksida.

Nii lasingi spiraali välja võtta, kuigi kulutatud rahast oli kahju ja päevade taastumisest ka.

Praegu oleme otsustanud kasutada kondoome ja need töötavad hästi. Seksiisu on tagasi ja mees rõõmus. Ma ei tea, kas julgen jälle hormonaalseid vahendeid katsetada. Möödunud spiraaliperiood oleks meie pere äärepealt lahku ajanud.

Kristi
• 37aastane.
• Kõrgharitud.
• Enne laste sündi kasutas 10 aastat pille.
• Pärast laste sündi valis hormoonspiraali.
• Praegu ühtegi kaitsevahendit ei kasuta.

Lasin arstil hormoonspiraali panna kohe pärast teise lapse sündi. Minipille, mida olin katsetanud kahe lapse sünnitamise vahepeal, ma enam proovida ei tahtnud. Need muutsid mind tohutult

ebastabiilseks – võisin ilma põhjuseta nutta ja tüli kiskuda. Pillide seast katse-eksituse meetodil sobivat otsida ei tundunud ka hea mõte.

Tõhus, lihtne ja mugav

Kohanesin spiraaliga suhteliselt pikalt. Pool aastat määris iga natukese aja tagant, päevi otseselt polnud. Sel perioodil ma tõesti ei saanud aru, mis toimub, aga enesetunne oli hea, meeleolu ja vitaalsus ka endisel tasemel. Ma ei muutunud spiraaliga emotsionaalsemaks, ei võtnud kaalus juurde.

Lõpuks jäi ka määrimine regulaarseks – kaks päeva kuus. See oli ideaalne lahendus. Tõhus kaitse, lihtne ja mugav! Kinnitan kõike head, mida hormoonspiraali infoleht lubab. See on märkamatu ja toimib igapäevaelu häirimata.

Seksiisu see mul ka ei muutnud. Kui mul libiidoga probleeme on olnud, siis kindlasti pole seda põhjustanud spiraal. Pigem on seda tinginud tühjaks tõmmatud energiavarud, kui lapsed olid väiksemad, või muud igapäevased asjad. See jäi ikka ju samaks, et väsinuna ma seksida ei tahtnud. Kui mehega olid suhted korras ja uni enam-vähem täis magatud, siis oli voodis ka kõik okei.

Pärast spiraali kõik taastus

Hormoonspiraali kasutasin kokku neli aastat ja oleksin saanud sellel lasta veel edasigi emakas olla, aga palusin spiraali välja võtta, et anda võimalus kolmandale lapsele. Pärast spiraali eemaldamist taastus naiste loomulik masinavärk kohe. Päevad algasid endise intensiivsusega. Muid muutusi polnud. Tundsin vaid emotsionaalset vabanemist, et keha saab oma rütmis toimetada, et ma ei sega talle oma suunamisega vahele.