Foto: MATI HIIS
Irje Karjus, Metsamoor 22. aprill 2015 17:19
Nõges, võilill ja kasemahl teevad südame rõõmsaks ja peletavad kevadväsimuse.

Nõges ja must münt

Nõges paneb kana munele, lehma piima andma ja ajab karva läikima. See taim kõrvaldab kevadväsimuse ja teeb tuju heaks. Nõges on ka väga hea soolepuhastaja. Juba paari päeva pärast tunned, kuidas organism hakkab puhastuma ja täitub rõõmsa energiaga.

Nõges äratab inimeses loomulikud instinktid, ürgenergia pääseb voogama. Taim aitab koguda jõudu ja inimene suudab teoks teha selle, milleks varem ei jätkunud jaksu. Nõges aitab kinni pidada eesmärkidest, olgu siis tööl või inimsuhetes.

Nõgese abil saab inimesest tugev, raudne, algatusvõimeline, elurõõmus, kohanev ja kartmatu isiksus. Münt puhastab meeled vanast ja teeb teed uuele.

Nõgest vajab inimene, kes on väsinud ja nõrk, ei suuda vastutada oma tervise eest ja haigestub sageli, samuti see, kes on aldis halbadele mõjutustele ega väärtusta iseennast. Nõges tuleb appi, kui inimene ei tunneta enam oma loomulikke vajadusi, looduse rütme ning tasakaalu, kui seksuaalne energia on nõrk ja inimene ei soovigi seda energiat.

Nõgesest on abi, kui inimene ei suuda loomulikul moel oma akusid laadida ja seetõttu vajab palju turguteid.

Nõges sisaldab palju C-vitamiini, samuti B1-, B2- ja K-vitamiini, temas on kaltsiumi, magneesiumi ja rauda. Nõgeseteed peaksid jooma need, kel veri nõrk, aga see aitab ka põrnahaiguste, neeru- ja kuseteede põletike ja soolepõletike korral.

Nõges on hea kõhukorrastaja ja nahapuhastaja, suurendab piimaeritust ja aitab üleminekuvaevuste vastu. Vanarahvas teadis, et kõige parem on kevadisi nõgeseid korjata mustasõstrapõõsa alt.

Elurõõmu tee: pane tassi mõned nõgeselehed ja mõni mündileht või teelusikatäis kuivatatud taimepuru. Vala peale kuum vesi, lase 5 minutit tõmmata. Tee kümnepäevane kuur.

Kasemahla­supp

Vala kaussi liiter kasemahla, pane sinna sisse kolm peotäit kuivatatud metsamarju (mustikaid, jõhvikaid, pohli, metsmaasikaid), sega hulka kaks supilusikatäit mett. Lase supil tund aega seista.

Kasemahlal on puu tervendavad omadused. Kask soosib siiraid inimesi, rõõmustab lapsi ja lohutab naisi, hävitab haigusi tekitavaid mikroobe. See on tundlik puu, äratab inimestes intuitiivseid jõude, muudab nad sensitiivseks. Kask on leebe ja hoolitsev, vabastab hirmust, kõhklusest ja muretsemisest. Metsamarjad mitmekordistavad seda võimsat energiat, andes metsa rahu ja ülevustunde. Võimas supp.

Võilille igas olekus

Võililled on nagu väikesed kevadpäikesed. Teevad südame rõõmsaks ja panevad särama. Võilill avab sisemise päikese, aitab juhul, kui jõuvarud hakkavad lõppema. Seda päikeselille võiksid kasutada inimesed, kes on liialt klammerdunud reeglitesse ja kardavaid ootamatuid muutusi.

Võilill on vere-, maksa- ja nahapuhastaja. Kel nahk pole piisavalt kena või akne muret teeb, peaks võilillega tutvust sobitama ja sööma seda igas olekus – lehti, varsi, õisi, juurt (juurest saab teed ja röstitud juurest kohvi). Muidugi peaks taime korjama puhtast kohast.

Korja paar peotäit väikseid värskeid võililelehti (mitte suuremaid kui 5 cm). Purusta need blenderis koos peotäie seedermänniseemnetega, lisa supilusikatäis seesamiõli ning veidike meresoola ja hõõru ained pastaks. Seda pastat on superhea määrida röstitud leivale.

Metsamoori 10 soovitust astumiseks talvest kevadesse
* Kurameeri päikesega!
* Külva seemneid lillepotti – head on nisu ja oder – ning näksi värsket orast.
* Puhasta maksa kui organismi filtrit.
* Puhasta soolestikku.
* Vala õhtuti ennast üle kasepungavee või kasemahlaga.
* Käi kase juures “hingepalvusel”.
* Joo puumahlu nii palju, kui jaksad.
* Kõnni väljas (hea, kui vabas looduses) vähemalt tund aega ilma töö- ja pereasjadele mõtlemata, moodustades mõttes lauseid sellest, mida enda ümber näed.
* Loo iga päev vähemalt üks väike luuletus või mõni luulerida.
* Nuusuta lumest väljasulanud maad (puhtas kohas ikka) ja tunne, kuidas elu tema sees idaneb.