Keha

Mida peaks iga naine tampoonide kasutamisest teadma? (5)

Õhtuleht.ee, 21. aprill 2015 11:33
Foto: PantherMedia / Scanpix
Oled segaduses – kas valida menstruatsiooni ajal hügieenisidemed või tampoonid? Tampoonid on kahtlemata mugavamad ning säästavad leketest, kuid tampoonide kasutamine võib kaasa tuua ka probleeme, millest peaks iga naine teadlik olema.

Healthmeup toob välja tampoonide kasutamise plussid ja miinused, et ühe või teise hügieenivahendi valimisel teha teadlikke otsuseid.

Samal teemal

Tampoonide kasutamise plussid:

Mugavus. Suurem osa naistest leiab tampoonide kasutamise olevat hügieenisidemete kasutamisest mugavama. Tampoonide kasutamine võimaldab naistel jätkata aktiivset eluviisi.
Parem hügieen. Naised tunnevad, et tampoonide kasutamine võimaldab neil olla puhtam. Hügieenisidemed kipuvad ikkagi vahel lekkima ning eritama ka ebameeldivat lõhna.
Saab ujuda. Erinevalt hügieenisidemetest saab tampoone kasutades päevade ajal ujuda. Lisaks on võimalik neid kasutades olla füüsiliselt aktiivne ka päevade ajal.
Neid ei ole näha. Hügieenisidemed kipuvad pükstest näha olema, see võib olla teinekord üsna piinlik.
Lõhnatus. Hügieenisidet liiga kaua kandes põhjustab see ebameeldivat lõhna. Tampoonidega seda häda pole.
Diskreetsus. Hügieenisidemed võtavad kaasaskantuna rohkem ruumi ja pisikesse ridiküli ei kipu need erinevalt tampoonist mahtuma. Tampooni võid libistada aga ka lihtsalt teksade taskusse.

Tampoonide kasutamise miinused:

Toksilise šoki risk. Tampoon kasutamine võib suurendada toksilise šoki riski, see tekib, kui streptokokkbakterid satuvad tuppe ja imenduvad sealt verre. Toksilise šoki sümptomid on palavik, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, peapööritus, dehüdratsioon ja lihasvalu. Mõnedel harvadel juhtudel võib see lõppeda ka surmaga. Siiski tuleb rõhutada, et tampoonide kasutamine ainuüksi toksilist šokki ei tekita, pigem on küsimus hügieenis.
Keerulisem kasutada. Mõned naised väldivad tampoone, sest neid on ebamugav kasutada, kuna neid tuleb sisestada oma kehasse. Mõne inimese jaoks võib see olla hirmutav.
Keskkonnavaenulikkus. Polüpropüleenist tampoonid ei ole biolagunevad. Mõnede uuringute kohaselt kasutatakse puuvillast tampoonide pleegitamiseks pestitsiide ja kloori. Tampoonide tootmises kasutatakse väikeses koguses ka dioksiine. Nende sisaldust tampoonides ei peeta tervisele ohtlikuks, kuid arvatakse siiski, et see aine soodustab põletike teket.
Ei tea, millal on õige aeg vahetada. Kuna tampoon pole kasutamise ajal nähtav, on raske öelda, millal on seda vahetada. Kui õigel ajal tampooni vahetamise vajalikkust ei mõista, võib tulemuseks olla plekk pükstel.
Põletikuoht. See on haruldane, kuid tampoonid võivad jätta tuppe mõned kiud , mis võivad viia bakteriaalsete infektsioonide ja põletikuni.