Hea nõu

Üks küsimus: Miks ei ole gripivaktsiin alati 100% efektiivne? 

Toimetas Silja Paavle, 27. aprill 2015 10:21
Foto: PRIIT SIMSON
Terviseameti gripispetsialist Olga Sadikova selgitab, mis mõjutab gripivaktsiini tõhusust nii käesoleva gripihooaja näitel, aga ka üldiselt.

On öeldud, et vaktsiin, mis Eestis sel talvel levinud A-rühma gripi H3N2 vastu kasutusel on, kaitseb vaid ca 25-30% ulatuses. Miks see kaitse nii väike on?

Samal teemal

Igaks gripihooajaks annab Maailma Terviseorganisatsioon soovitused hooaja vaktsiiniks, lähtudes eelneval gripihooajal ringluses olnud gripiviiruste antigeensest struktuurist, kirjutab portaal Meditsiiniuudised.

Hooajal võib gripiviiruste antigeenne struktuur muutuda, mille tagajärjeks on tegelikult ringleva gripiviiruse ja gripi vaktsiini koostisse kuuluva vaktsiiniviiruse antigeenne mittevastavus ja vaktsiini tegelik/praktiline oodatust madalam efektiivsus.

Käesoleval gripihooajal oli ringluses A(H3N2) gripiviirus, mis antigeenselt struktuurilt on A/Switzerland/9715293/2013 –sarnane ning erineb oluliselt hooajalise gripi vaktsiini A/H3N2/ vaktsiiniviirusest A/Texas/50/2012.

See on põhjuseks, miks käesoleva hooaja gripi vaktsiini A/H3N2/ komponent on kasutamisel madala efektiivsuse ja immunogeensusega.

USA Haiguste Ennetamise ja Kontrolli keskuse poolt läbiviidud gripiviiruse A alatüübi H3N2 geenide määramised näitavad selle viiruse tüve osalist (52%) antigeenset muutumist, mistõttu vaktsiin viirus erineb ringlevast viirustest.

See antigeenne nihe võis mõjutada negatiivselt vaktsiini (H3N2) komponendi tõhusust, kuid on tõenäoline, et vaktsiin tagab siiski immunoloogilise ristkaitse efekti ning vähendab oluliselt raskekujuliste gripivormide ja surmajuhtude tekkimist. Eesti kohta andmed puuduvad.