Keha

Miks sääsed eelistavad üht inimest teistele? (3)

Õhtuleht.ee, 27. aprill 2015 14:14
Foto: ALDO LUUD
Inglismaal läbi viidud uuring näitab, et inimese geenid mõjutavad seda, miks sääsed eelistavad ühe inimese verd teistest rohkem.

Londoni hügieeni ja troopilise meditsiini kooli teadlased uurisid identseid ja erimunakaksikuid ning leidsid, et geenid on põhjuseks, miks sääsed eelistavad üht inimest teistele, vahendab Web MD. Leiti, et sääskede jaoks vähematraktiivsed inimesed toodavad loomulikke tõrjevahendeid ning see näib teadlaste hinnangul olevat geneetiliselt reguleeritud.

Ajakirjas PLoS ONE avaldatud uuringus vaatlesid teadlased 18 identset ja 19 erimunakaksikut ja leidsid, et ühemunakaksikud olid sääskedele meeldimise osas teineteisega sarnasemad kui erimunakasikud. Identsed kaksikud on ka geneetiliselt teineteisega palju sarnasemad kui kahemunakaksikud.

Teadlasi see leid rõõmustab, sest nii on võimalik end kõiki teadmisi ära kasutades tulevikus sääskede eest paremini kaitsta. Uuringu juhtivautori James Logani sõnul oleks tulevikus võimalik luua näiteks pill, mis aitab kehal loomulikke sääsetõrjevahendeid toota See võiks tulevikus asendada täielikult praegu naha pinnal kasutatavad sääsetõrjevahendid.

Samal teemal

01.05.2015
Sääsed ründavad? Nendest nippidest leiad leevendust
29.04.2012
Ära kratsi sääsepunni!
14.05.2011
Piinast vabaks: kuidas rahustada sääsekuplasid