Foto: PantherMedia / Scanpix
Uudised
27. mai 2015, 10:15

Arstid soovitavad üleravimisele piiri panna (4)

Juhtivad arstid on algatanud kampaania, et lõpetada patsientide selline üleravimine, millest ei ole kasu ja mis võib patsiendile isegi kahjulik olla.

British Medical Journalis ilmus artikkel, mille kohaselt määravad end survestatuna tundvad arstid mõnele patsiendile tarbetuid tablette või analüüse, vahendab terviseportaal Med24.

Nad väidavad, et patsientidel peab olema võimalik arutada, kas nende raviks sobib mõni lihtsam ja ohutum võimalus. Samas hoiatavad eksperdid, et ravi ei tohi arstiga nõu pidamata muuta.

USAs ja Kanadas hiljuti välja töötatud algatuse Choosing Wisely (Tark valik – www.choosingwisely.org) eesmärk on viia arstide tegevus vastavusse parimate tavadega. Selleks püütakse neid panna lõpetama mitmesuguseid sekkumisi, mida teadus ei toeta, mis ei ole ohutud ega tegelikult vajalikud, sh sekkumisi, mille puhul korratakse analüüse või protseduure. Choosing Wisely palub meditsiiniasutustel (nt Ühendkuningriigi meditsiinikolledžitel) teha kindlaks analüüsid ja protseduurid, mida nad oma erialadel tavaliselt kasutavad, kuid mille vajalikkus tuleks kahtluse alla seada ja selle üle arutada. Neist koostatakse nimekirjad ja iga eriala viit esimest sekkumist ei tohiks rutiinselt või üldse kasutada.

Need hulka võivad kuuluda:

kerge depressiooni ravimine tablettidega,
liiga sagedad rutiinsed ja tarbetud vereanalüüsid,
pisut kõrge vererõhu ravimine ravimitega.

Academy of Medical Royal Colleges'i (AoMRC) arvates on üha enam tõendeid, et arstidele visiidi ajal avaldatud surve „midagi teha" on viinud mõnikord selleni, et patsiendid saavad ravi, millest on vähe kasu või ei ole üldse.