Uudised

Lastefond toetab autistliku poisi muusikateraapiat (2)

Toimetas Silja Paavle, 2. juuni 2015 09:32
Jaak muusikateraapia tunnisFoto: PantherMedia / Scanpix
SA TÜ Kliinikumi Lastefond toetab esmakordselt lapse muusikateraapiat: 6-aastane autismispektrihäirega Jaak saab heade annetajate toel käia kuus kuud muusikateraapia tundides, mis toetavad tema arengut ja kooliküpsuse saavutamist.

Jaagul on diagnoositud pervasiivne arenguhäire, mille tõttu ei ole tema kõne eakohaselt arenenud, keskendumisvõime ja tähelepanu on kehv ning takistatud on teiste inimestega suhtlemine. Samas on poiss väga musikaalne: tal on hea rütmitaju ja muusikaline kuulmine ning ta peab hästi viisi. Ka jäävad erinevad helid talle muude asjade kõrval paremini meelde ning talle meeldib väga muusikat kuulata ja musitseerida.

Samal teemal

Kuna autistlike laste arengule mõjub positiivselt nende tugevatele külgedele keskendumine, on pere Jaagu arendamisel otsinud tuge muusikateraapiast.

"Autistlike laste puhul tuleb keskenduda nende tugevustele rohkem kui tavalaste puhul, sest see soodustab nende hakkamasaamist iseseisvas elus. Ja Jaagu puhul on muusika selgelt tema tugevaim külg, mis talle suurt huvi pakub," selgitab lapse ema. "Muusikateraapia on suurepärane viis tema kognitiivsete ja suhtlemisoskuste arendamiseks. Meelepäraste muusikatundide kaudu saab Jaaku harjutada ka õppimise olemusega, mis on tema kui sügisel kooliteed alustava lapse jaoks väga oluline."

Tartu Maarja Kooli muusikaterapeudi ja -õpetaja Karmen Linnamägi sõnul on muusikateraapia nii Eestis kui mujal maailmas üha suuremat tähtsust omandav teraapiavorm, mis tuginedes paljudele uurimustele ja muusikaterapeutide töökogemusele kõikjal maailmas annab autismispektrihäirega laste arendamisel häid tulemusi.

"Selle abil saab arendada vastastikust suhtlemist, tähelepanu koondamist ja keskendumist ühele asjale korraga, kõne arengule mõjub toetavalt nii muusika kuulamine, laulmine kui koos musitseerimine ning autistlike joonte puhul esile tulevat tähelepanu hajuvusega seotud käitumist saab tasakaalustada korrapärase rütmiga muusika kuulamise ja loomisega. Kindlasti aitab see ka Jaagu arengule ja kooliküpseks saamisele positiivselt kaasa," usub ta.

Lastefond toetab Jaagu muusikateraapiat esialgu kuue kuu jooksul kokku 600 euroga, tasudes 24 teraapiatunni eest.

Autism on arenguhäire, mis mõjutab inimese suhtlemisvõimet ja suhteid teiste inimestega ning tema maailmatõlgendust. See on spektrihäire, mis tähendab, et kuigi kõik autistlikud inimesed kogevad teatud määral samu probleeme, mõjutab häire neid eri viisil.

Samal teemal

03.12.2016
Muusika parandab mälu ja vähendab stressi
07.01.2016
Elektroonilised mänguasjad pärsivad laste kõne arengut
01.10.2015
TÄNA ON RAHVUSVAHELINE MUUSIKAPÄEV: viis põhjust, miks oma tervise nimel rohkem muusikat kuulata
19.06.2015
Lastefond toetab haruldase haigusega pisitüdruku ravireisi Saksamaale