Foto: AlloverPress
Uudised
3. juuni 2015, 12:22

Hoolikalt koostatud reisiapteek aitab kõikjal hädast välja

Selleks, et suvisel ajal reisile minnes võimalikeks tervisehädadeks valmis olla ning vältida ootamatusi, tasub hoolikalt pakkida valmis reisiapteek.

Laikmaa Apteegi proviisor-juhataja Tiina Normak räägib, et reisile minnes tuleb lisaks isiklikele vajadustele arvestada ka kohapealset kliimat ning seda, millist meditsiinilist abi sihtriik pakub.

Kui põetakse mõnda kroonilist haigust, tuleks kindlasti reisileminekust anda teada oma raviarstile ning kontrollida üle, et kaasa saaks vajalikul hulgal igapäevaselt tarvitatavaid ravimeid – näiteks vererõhualandajad, diabeediravimid ning muu vajalik.

Esmaabiks vajalik kaasa

Apteekri sõnul peaks alati reisiapteeki kuuluma plaastrid, valuvaigisti ja palavikualandaja ning ravim kõhuprobleemide vastu. Samuti ei tohiks sealt puududa haavahooldusvahendid kergemate vigastuste tohterdamiseks, erineva suurusega plaastreid, antiseptiline lahus ja rull või paar erineva suurusega marlisidet.

„Palavikualandajad ja valuvaigistid peaksid kaasas olema, kuna peavalu võib tekkida vähesest vee tarbimisest, kuumusest või alkoholi tarbimisest. Samuti võib kergelt külmetada, kui liikuda kuumast õhust konditsioneeriga varustatud jahedasse ruumi.

Tugevama valu puhul võib kasutada paratsetamooli või ibuprofeeni, peojärgse peavalu vastu sobib aspiriin, mis vedeldab verd ja teeb sellega olemise paremaks. Kes kergesti külmetavad, neil võiks kaasas olla ka nohu- ja köharavimid. Samuti võib kuiv õhk põhjustada ninakinnisust, siis on heaks vahendiks meresoolalahus," lisab ta.

Teistsugune toitumine põhjustab samuti sageli seedehäireid – puhitusi, kõhulahtisust või –kinnisust, kõrvetisi ja maovalusid. Mida selle vastu ette võtta? „Kindlasti peaks kaasa võtma ravimid kõhulahtisuse vastu. Selleks sobivad hästi söetabletid või loperamiidi sisaldavad tabletid ja kapslid. Gaaside ja kõrvetiste vastu peaksid end varustama kindlasti kõik need, kel vaevusi juba varem esinenud. Võimalike kõhuhädade ennetamiseks soovitatakse hakata juba nädal enne reisile minekut tarvitama probiootikume, mis on väga tõhusad, ennetamaks probleeme seedekulglas. Tarvitamist tuleks jätkata ka reisil olles," õpetab apteeker.

Laeva- või lennukisõiduga võivad samuti kaasneda tervisehädad. „Kuna laeva- ja lennukisõitu taluvad inimesed erinevalt, tuleks merehaiguse ennetamiseks kasutada ingverit sisaldavad tablette, mis aitavad ära hoida iiveldustunnet ja oksendamist," sõnab Normak, lisades, et allergiatabletid maksab kaasa pakkida isegi neil, kel pole kunagi olnud vesist nina ega löövet olnud. Allergiahoo võib saada tundmatu putuka hammustusest, tundmatutest toiduainetest, olmekeemiast, hotellis kasutatud põrandakattematerjalist või ühekordsetest linadest.

Ohatis võib tekkida neil, kel on seda varem esinenud, kuna kliimamuutusest ja päikesest põhjustatud stress nahale võib selle taas vallandada. Selleks, et ohatis reisi ei rikuks, tasub apteegist kaasa võtta ohatisekreem. Kindlasti ei tohiks unustada ka sääsetõrjevahendeid ning sääsehammustust leevendavat vahendit. Lisaks võiks kaasas olla päikesepõletust ennetavad ning leevendavad vahendid. Nii soojale maale kui ka mägedesse suusatama minnes peab kaasas olema vähemalt 15−50 UV-faktoriga päikesekreem, kuid seda võib hankida ka kohapealt.

Apteekri sõnul võib pikematel lennureisidel järsust rõhuvahetusest ja istumisest tingitud verevoolu aeglustumisest tekkida jalgades veeniprobleemid. Seetõttu on soovitav kanda spetsiaalseid niinimetatud reisipõlvikuid, mida saab osta apteekidest. ilmtingimata peaksid põlvikuid kandma ülekaalulised, suitsetajad, rasedad ja inimesed, kellel on olnud eelnevalt operatsioon.

Reisil võivad haigestuda ka kõige tervemad inimesed

Lastele mõeldes soovitab Normak kotti pakkida erineva suurusega plaastreid, antiseptikut, söetablette, palavikuvastast siirupit ning nohu- ja allergiavastast siirupit.

Lastele mõeldes peaks eelistama kõrgeima kaitsefaktoriga päikesekaitsekreemi ning pärast päevitust kasutada päevitusjärgset kreemi – see niisutab nahka ja aitab päevitust säilitada.

Meeles peab pidama, et reisil olles võivad erinevad tervisehädad kimbutada ka kõige tervemaid inimesi. Seepärast tasub enne riskantsematesse piirkondadesse reisimist käia 4-6 nädalat enne reisi perearsti konsultatsioonil, siis jõuavad vajalikud vaktsiinid mõjuma hakata. Perearst või reisimeditsiini kabineti nõustaja oskab anda nõu ka selles osas, millised vaktsiinid on ühte või teise piirkonda reisides kohustuslikud.