Uudised

Mida peaks sisaldama suvine reisiapteek? 

Silja Paavle, 19. juuni 2015 11:20
Villid võivad tabada kõige ootamatumas kohas, sestap võiksid plaastrid igaks juhuks kotis varuks olla.Foto: TAIRO LUTTER
Mida peaks sisaldama suvine reisiapteek?

Vastab Triinu Entsik-Grünberg, Südameapteegi peaproviisor:

"Kui puhkus on kenasti läbi mõeldud ja tehtud plaane silmas pidades on varutud kaasa ka tarvilikud ravimid ning esmaabikaubad allpool nimetatu hulgast, on tunduvalt vähetõenäolisem, et puhkus kulub tarbetu põdemise peale.

Suvise reisiapteegi sisu oleneb mitmetest olulistest faktoritest:
- kes reisivad (täiskasvanud, lapsed, vanemad inimesed),
- kuhu reisivad (kas Eestimaal või kaugemale, kas apteek-arstipunkt on lähedal jne)

Kaasa võiks võtta:

-Valuvaigistid ja palavikualandajad

Täiskasvanutele sobivad paratsetamooli või ibuprofeeni sisaldavad tabletid, millel on nii valuvaigistav kui ka palavikku alandav toime. Lastele sobib paratsetamooli siirup või küünlad ja ibuprofeeni sisaldav siirup.

-Allergiaravimid

Täiskasvanutele on allergia puhul olemas erineva toimeainega tablette, mida saab manustada 1-2 korda päevas, lastele sobib paremini siirup.

Putukahammustuste ja nõgesekõrvetuse kohale pakub leevendust ka kiheleva naha tupsutamine aaloe geeli, teepuuõli või saialilletinktuuriga.

Haavapuhastusvahendina soovitame kasutada pihustatavat antiseptilist aerosooli või vedelikku.Vesinikperoksiidi lahust enam haavahoolduseks kasutada ei soovitata.

Antiseptikumidega käivad käsikäes kõikvõimalikud plaastrid ja sidumisvahendid, millega puhastatud haavapind katta. Mugav on kasutada isekleepuvaid sidemeid. Plaastrite valikus on nii antibakteriaalseid hõbedaioonidega plaastreid kui ka kiletatud pinnaga veekindlaid plaastreid. Geelplaastrid püsivad nahal teistest paremini, on pehmed ja sobivad ka villile. Samuti on reisimisel abiks haavaliim aerosoolis, mis on ühtlasi veekindel.

Kuna suvisel ajal on rohkem tegemist ka villidega siis on soovitav kaasa varuda spetsiaalseid villiplaastreid ja abiks võib olla ka villipulk.

-Päikesepõletuse vastased preparaadid

Päikesepõletuse vältimiseks tuleks päikesekreem valida vastavalt oma nahatüübile. Samas ei tohiks need olla nõrgema kaitsega kui faktoriga N15 ja laste puhul N30. Samuti võiks näole, kus nahk on õrnem kasutada tugevamat päikesefaktorit nt N30. Kui päikese nautimisega on aga juba liiale mindud sobib päikesepõletuse kasutada teepuuõli sisaldavat hüdrogeeli.

Teepuuõli sisaldavat hüdrogeeli sobib peale põikesepõletuse kasutada veel ka nii kuuma vee, tule, kuuma pinna kui ka keemiliste reaktsioonide poolt põhjustatud põletuste korral. Samuti võib seda kasutada kergemate marrastuste ja näiteks ka putukahammustuste korral.

-Seedeprobleemid, sealhulgas kõhulahtisus

Ägeda kõhulahtisuse ja oksendamisega kaasneva viiruse puhuks võiks kaasa võtta mineraalide kaotust vältivad preparaadid.

Ebaharilik toit võib tekitada kõhupuhitust, mille puhuks võib kaasa võtta ka simetikooni sisaldavad kapslid. Samuti võib harjumatu söögivalik kõhu kinni panna. Selle tarbeks võiks kaasas olla Microlax.

-Kergemate traumade ja kukkumiste puhuks soovitame kaasa varuda külmageeli või külma aerosooli ning mõne põletiku-ja valuvastase geeli/kreemi. Valutavaid ja tursunud jalgadele on hea kasutada hepariini sisaldavat geeli, mis värskendab näiteks pärast pikka bussireisi või matka looduses väsinud jalgu.

-Sääse- ja putukahammustuste vastu

Putukatõrjevahendi valikul võiks valida toote, mis aitab nii sääskede, parmude kui puukide vastu.

Lastele mõeldud tooted võiksid pigem sisaldada looduslikke komponente.

Putukahammustustele võiks kasutada jahutavat teepuuõli sisaldavat hüdrogeeli, mida sobib kasutada ka päikesepõletuse korral, samuti on hea kasutada mentoolpiiritust ja saialille tinktuuri. Putukahammustuse sügelust ja punetust vähendavat ka allergiavastased tabletid.

-Reisitalumatuse või nö merehaiguse leevendamiseks võib vaja minna ingveri tablette või nö reisikapsleid. Oluline on teada, et need tuleks kindlasti sisse võtta juba 30 minutit enne reisi algust. Igaks elujuhtumiks võiksid kaasas olla ka rahustava toimega südametilgad ja palderjani tilgad või tabletid."

Samal teemal

20.05.2017
JAANIKS MAALE: kas reisiapteek on pakitud ja lihtsamad esmaabivõtted selged?
11.01.2016
Kolm asja, mida talvepuhkuseks reisiapteeki koostades silmas pidada
20.10.2015
Merehaigust on lihtsam ära hoida kui ravida
27.05.2015
Celsiuse palavikuskaala