Keha

NARKOLEPSIA PÄRAST GRIPI VASTU VAKTSINEERIMIST: Tüdruk uinub päeva jooksul 40 korda (1)

Õhtuleht.ee, 17. juuni 2015 11:58
Foto: PantherMedia / Scanpix
"Ära tee nii, eriti, kui sa naerad. Sa näed nii rumal välja," ütles ema oma 13-aastasele tütrele, kui see ootamatult ja korduvalt tukkuma jäi. Aga tütar ei saanud midagi teha. Ta haigestus narkolepsiasse pärast seagripi vastu vaktsineerimist.

Kui Lucy Tonge esimest korda 13-aastasena teleka ees maha kukkus ja magama jäi, arvasid vanemad, et see on tüüpiline teismelistele omane unisus. Kuid see jätkus.

Alles siis, kui unesööstud tabasid piigat ilma igasuguse hoiatuseta suvalistes kohtades, otsis pere abi arstilt ja sai teada, et tüdruk põeb narkolepsiat, kirjutab The Guardian.

Ilmnes, et üsna tõenäoliselt oli haiguse vallandajaks seagripi vastane vaktsiin, süst tehti Lucyle 2009. aastal paar kuud enne seda, kui narkolepsia avaldus.

Samal teemal

Ka Suurbritannia valitsus on tunnistanud, et harva kõrvalmõjuna võib seagripi vaktsiinil esineda narkolepsiat. 2009. ja 2010. aastal vaktsineeriti Inglismaal kuus miljonit inimest, umbes 80 neist on esitanud haiguse avaldudes kahjunõude asjatult, sest ekspertide arvates pole nende puue piisavalt raske.

Lucy Tonge, kes tähistas eelmisel nädalal oma 18. sünnipäeva, oli üks neist. Tema hinnangul on valitsuse seesugune hoiak põhjendamatu, sest narkolepsia on muutnud tema elu pöördumatult.

Lucy jääb nimelt magama keskmiselt 40 korda päevas. Ta on võimeline keset vestlust paari sekundi kaupa tukkuma, kuid mõned uinakud kisuvad ka pikaks. Nende uinakute ajal on ta teadvuseta. Koos narkolepsiaga on tal avaldunud ka katapleksia ehk tal ei ole enam kontrolli oma lihaste üle. See avaldub tal pärast tugevaid emotsioone, näiteks kui ta on üllatunud või tunneb end õnnelikuna.

Nendel hetkedel on ta lõtvade lihaste tõttu kukkunud trepist või toolilt alla. Aeg-ajalt muutub ta kael nii lõdvaks, et liigub ette või tahapoole nii palju, et hingamine on raskendatud. "See on tõeliselt hirmutav," ohkab ta.

Lucy Hispaania keele tasemeeksam, mis tavaliselt kestab kaks tundi ja 45 minutit, vältas viis ja pool tundi. "Ma magasin kuulamisega vaheldumisi," selgitab ta.

Vahel harva läheb Lucy õhtul koos sõpradega välja. Ta peab siis valima, kas ravimid või alkohol. Ning lisaks muretseb ta oma turvalisuse pärast pimedas ja kaootilise atmosfääriga ööklubis. "Katapleksia tähendab, et mõnikord ma vaarun ja see paistab võõrastele, nagu ma oleksin purjus. Ma olen olnud olukorras, kui sõbrad pidid mind toetama ning teised arvasid, et olen üleliia alkoholi tarbinud," räägib ta.

Vaatamata kõigele on Lucy´l õnnestunud säilitada oma optimistlik meel ning ta vaatab entusiastlikult tulevikku.

Inglismaa töö- ja pensioniametilt sai Tonge pere kirja, milles tunnistati, et seagripivaktsiin tõepoolest on haiguse põhjustanud. Kuid samas nenditi, et Lucy puue ei ole nii sügav ja tal ei ole õigust kahjutasule. Naise pere kavatseb selle otsuse edasi kaevata.

"Kui me selle kirja saime, oli mu ema nii vihane. Ma olin ka vihane, kuigi hakkasin esimese reaktsioonina lihtsalt naerma. See ju on naeruväärne: olen haigestunud valitsuse poolt soovitatud vaktsiinist ravimatusse neuroloogilisse haigusesse ja valitsus keeldub selle eest hüvitust tasumast, sest ma ei suuda tõestada, et olen piisavalt vigastatud." Valitsuse pressiesindaja sõnul tehakse iga hüvitiseotsus juhtumipõhiselt.

Samal teemal

16.05.2015
Narkolepsiahaige: autot selle haigusega juhtida ei tohiks!
07.04.2015
Kuidas mõista, et mul on unehäired?
14.03.2015
Kümme maailma veidraimat unehäiret
03.03.2012
Lapse surmaga lõppenud õnnetuse põhjustanud narkolepsiahaige: "Autorooli ma enam ei istu!"