Hea nõu

Dietoloogi nõuanded tervislikuks jaanipäevaks (1)

Toimetas Silja Paavle, 22. juuni 2015 15:21
Alusta toidukorda tervisliku ampsuga: teadlased on tõestanud, et toitu, millega söömist alustatakse, süüakse proportsionaalselt kõige rohkem. Foto: PantherMedia / Scanpix
Öeldakse, et parim dieet on see, mida inimene suudab pikaajaliselt jälgida ning millel ei ole lõpptähtaega. Seega sõltub ka tervislik jaanipäev eelkõige sellest, millised on sinu harjumused.

Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliiniku spordimeditsiini osakonna dietoloog Henri Ruul annab tervislikuks jaanipäevaks viis soovitust.

Samal teemal

1) Alusta toidukorda tervisliku ampsuga. Teadlased on tõestanud, et toitu, millega söömist alustatakse, süüakse proportsionaalselt kõige rohkem. Seega võiks näiteks jaaniõhtu söömaaega alustada grill-liha koos köögiviljade või mõne värske salatiga. Selline kombinatsioon on toitainerikas ja täidab hästi kõhtu. Kui rämpstoidust ja magusast pääsu ei ole, siis jäta see kõige lõppu.

2) Söö rahulikult ja näri iga suutäis korralikult läbi. Uuringud on näidanud, et nendel, kes toitu rohkem mäluvad, on täiskõhu tunnet tekitavate hormoonide tase kõrgem. Sellega omakorda väheneb tarbitavate kalorite hulk. Seega ära lase ennast sellest häirida, kui teised tormavad toitu kugistades lõket süütama. Söö rahulikult ja naudi häid maitseid.

3) Ära jäta einet vahele. Juhuslik toidukorra vahelejätmine enne suuremat söömingut võib esmapilgul tunduda hea mõttena, kuna sellevõrra väheneb päevane toiduenergia hulk. Paraku mõjutab see aga nälja- ja stressihormoone, mis suurendavad märkimisväärselt hilisemaid söögikogused. Samuti avaldab see mõju hilisematele toiduvalikutele. See tähendab, et tihti premeeritakse ennast seejärel ebatervislikuma toiduga.

4) Võta vastutus oma toiduvalikute üle. Jaanipäeval on peolaud kaetud sageli kõige hea ja paremaga. Lookas laud paneb inimesed sageli ära unustama, et nemad ise otsustavad selle üle, mida ja kui palju midagi süüa. Planeeri ette oma toidukord. Mõtle läbi ja vali toit, mis on sinu eesmärgiga kooskõlas. See aitab ära hoida hilisemad süümepiinad, mida ebatervislik toit või jook põhjustada võib.

5) Lisaks tervislikule toidule, püsi aktiivne. Füüsiline aktiivsus parandab meeleolu, une kvaliteeti ja vähendab stressi. See on ju see, mida suvelt, jaanipäevalt ja puhkuselt kõige rohkem ootad. Õnneks pakub jaanipäev laua taga istumise asemel mitmeid võimalusi füüsiliseks tegevuseks. Aiatööd, köievedu naabritega ja tantsimine on selleks ühed võimalused paljudest.