Uudised

Millise päikesekaitsefaktoriga kreem on tõhusaim? 

Silja Paavle, 26. juuni 2015 12:05
Foto: PantherMedia / Scanpix
Poes on müügil erinevate päikesekaitsefaktoritega päikesekaitsekreeme. Mille järgi valida sobiv SPF, milline neist on tõhusaim?

Vastab Triinu Entsik-Grünberg, Südameapteegi peaproviisor:

"SPF (sun protection factor) näitab kreemi võimet kaitsta nahka päiksepõletuse eest.

Samal teemal

Täpsemalt on see indikatsioon sellest, kui pikalt võib vastavat kreemi kasutades päikese käes viibida ilma, et nahk punetama hakkaks. SPF 15 puhul on see 15 minutit, SPF 30 puhul vastavalt 30 minutit jne.

Kusjuures tasub teadlik olla, et päikesekreem, mille peale on märgitud ainult SPF, omab kaitset ainult UVB kiirguse eest. Mida suurem SPF ehk päikesekaitsenumber, seda rohkem aega kulub päikesepõletuse tekkeks.

Kõrge päikesekaitse ehk SPF numbriga päikesekaitsevahendid on selles mõttes petlikud, et nende mõjul ollakse reeglina kauem päikese käes, omamata samas tingimata kaitseb UVA kiirte kahjuliku mõju eest. Et saada kaitset nii UVB kui ka UVA kiirte vastu tuleks kasutada päikesekreeme, mis on SPF 15 või kõrgema näitajaga. Pikemaajalise päikese käes viibimise korral peaks kasutama vähemalt SPF 30 faktoriga päiksekreeme. SPF 30-50 päikesekaitsekreemid vähendavad õigesti kasutades ning koos teiste päiksekaitsemeetoditega varajast fotovananemist.

Sageli kasutavad inimesed kreemi soovitatavast kogusest palju vähem. Rusikareegel täiskasvanud inimesele võiks olla, et kogu keha jaoks on vaja kasutada 45ml (3 supilusikatäit) päikesekaitsekreemi ja see tuleks peale määrida vähemalt 30 minutit enne päikese kätte minekut. Kusjuures ära ei tohi unustada ka huuli ja kõrvu! Päiksekaitset tuleks uuendada peale iga kahte tundi või siis ka vahetult peale ujumist või tugevat higistamist. Valige päikesekreem, mis sisaldab titaaniumdioksiidi ja tsinkoksiidi (lastele mõeldud päikesekreemid). Kuna need pakuvad füüsikalist kaitset UVA ja UVB kiirguse eest, võivad need jätta nahale valge kihi.

Tasub jätkuvalt meeles pidada, et ükski päikesekaitsekreem ei kaitse meid täielikult UV-kiirguse eest! Ehk siis päikese võtmisega tasub piiri pidada."

Samal teemal

02.05.2016
Kas sina tead, mis on kirjas päikesekaitsevahendi sildil?
15.00.2016
Kas talvisel ajal tuleks kasutada päikesekaitsekreeme?
05.07.2015
Milleks ja kellele on mõeldud Smartsun UV-käepael?
10.06.2015
Kas sina oskad lugeda infot päikesekaitsevahendi sildilt?