Uudised

Millega leevendada sääsepunnide sügelust? 

Silja Paavle, 1. juuli 2015, 10:35
SääskFoto: TOOMAS HUIK
Millega leevendada sääsepunnide sügelust?

Vastab Triinu Entsik-Grünberg, Südameapteegi peaproviisor: "Sääsetorge põhjustab eelkõige paikseid nahareaktsioone - allergilised üldreaktsioonid on nende puhul haruldased. Kohe pärast torget tekivad hammustuse piirkonnas sügelevad kublad.

Samal teemal

Kõigepealt oleks hea mõista, keda sääsed endale meelsasti ohvriks valivad. Putukad eelistavad hammustada mõnda inimest rohkem kui teist. Sääskedele meeldivad kõrgema kehatemperatuuriga ja kiirema ainevahetusega inimesed. Samuti meeldib sääskedele süsinikdioksiid, piimhape ja teatud bakterid, mida on osadel inimestel rohkem. Ehk siis, kui soovite end sääskedele atraktiivsemaks teha, siis näiteks raske treeninguga moodustuv kombinatsioon piimhappest ja süsihappegaasist on neile vastupandamatu.

Mõned inimesed on sääskede hammustustele tundlikumad kui teised. Sääsekuppe sügada ei ole soovitav, sest nii on oht haavadesse nakkust viia, mis võib omakorda põhjustada nahapõletikku.

Parim viis sääsepunnidest tekkivat sügelust leevendada oleks sisse võtta allergiavastane tablett, lastele tilgad või suukaudne lahus (võimalusel juba ennetavalt) ja tupsutada sääsehammustusi kas teepuuõli, aaloe geeli või saialilletinktuuriga. Sobib ka teepuuõli sisaldav vesiemulsioongeel, mis on mõeldud küll põletuse esmaabiks, kuid vähendab tunduvalt ka sääsepunni kihelust ning turset."