Uudised

Tubakatooted saavad uued õõvastavad pilthoiatused (3)

Toimetas Silja Paavle, 1. juuli 2015 10:55
Tubakapakkidele planeeritavad uued pilthoiatusedFoto: Kuvatõmmis
„Uued pildid tubakapakkidel kujutavad endast koos tekstiga hoiatusi, mida suitsetamine võib inimesele põhjustada. Mind ennast ei ole praegused pakid ka siiani sigaretti proovima meelitanud, aga usun, et realistlikud illustratsioonid vähendavad kõigil soovi suitsupakki kätte võtta," lausus tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev.

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamisele tubakaseaduse eelnõu, millega muudetakse vastavalt Euroopa Liidu õigusele tubakatoodete pakendamise ja märgistamise nõudeid. Sellega seoses muutuvad suitsupakkide hoiatuspildid, kaotatakse ruumides asuvad suitsetamisalad ning vanglad ja nende territooriumid saavad suitsuvabaks. Muudatused on vajalikud, et kaitsta inimeste tervist ning viia ellu tubakapoliitika rohelise raamatu tegevused. Uued pilthoiatused tulevad kasutusele alates 20. maist 2016, ülejäänud muudatused jõustuvad alates 2017. aastast.

Samal teemal

„Tubakatoote pakend on mõjuvõimas turustusvahend. Pilthoiatused suurendavad suitsetajate ja eelkõige noorte ning alaealiste teadlikkust, et suitsetamine kahjustab tervist ja motiveerib neid sellest ka loobuma," rääkis tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev tubakatoodete uuenevate märgistamise nõuete vajalikkusest. Ta loodab, et uus lähenemine soosib suitsetamisest loobumise kōrval ka mitte alustamist.

Pilthoiatuste kasutamine on kohustuslik sigarettide, suitsetamistubaka ja ka vesipiibu tubaka pakenditel. Kõik pilthoiatused on nähtavad Sotsiaalministeeriumi kodulehel.

Eelnõuga keelatakse alates 2017. aastast ka hoonetes asuvad suitsetamisalad, et tagada inimestele suitsuvaba keskkond ning kaitsta nende tervist. Suitsetamisalade kaotamist on soovitanud ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), kes on öelnud, et inimese tervisele ohutut tubakasuitsu sisaldust õhus ei ole olemas.

Lisaks muudetakse eelnõuga ka vanglad ja nende territoorium täielikult suitsuvabaks. Eesmärk on kaasa aidata, et kinnipeetavad vabaneksid tubakasõltuvusest ning kaitsta nii nende kui ka vanglatöötajate tervist.