Keha

Viis üllatavat väsimust põhjustavat tervisehäda (1)

Õhtuleht.ee, 3. juuli 2015 15:05
Foto: PantherMedia / Scanpix
Väsimus on hirmus asi – see võtab viimasegi jaksu ja pärsib igapäevaelus neidki tegevusi, mis teistel tunduvad olema käkitegu.

WebMD koostas nimekirja üllatavatest tervisehädadest, mis võivad väsimust põhjustada.

Heinanohu ja allergia.

Sümptomid: väsimus, peavalu, ninakinnisus, kipitavad silmad.

Allergiaid saab määrata arsti juures, selgitades täpsemalt välja, mille vastu allergiline olete. Kui põhjust juba teate, tuleks hoiduda nii palju kui võimalik kokkupuutest allergeenidega. Allergilist nohu saab taltsutada vastavate ravimitega, milleks on nii erinevad spreid kui tabletid.

Aneemia

Sümptomid: väsimus, pearinglus, külmatunne, ärritus. Esineb eriti naistel menstruaaltsükli ajal.

Aneemia ehk kehvveresus on erütrotsüütide ehk punaverelibledega seotud häire, mille korral on erütrotsüütide ja (või) hemoglobiini sisaldus veres normaalsest madalam. Madala hemoglobiini sisalduse tõttu tunneb inimene väsimust ja tülpimust.

Aneemia selgitatakse välja lihtsa vereanalüüsiga, selle vastu aitab vastavate rauatablettide võtmine või rauarohke toidu söömine. Rauda sisaldavad näiteks spargel, spinat ning punane liha.

Masendus

Masendus võib kujuneda tugevaks ja krooniliseks väsimuseks, depressiooniks. Enamasti on depressiooni all kannatajad just naised. Neid ähvardab ka sünnitusjärgne depressioon. Samuti võib depressioon olla seotud aastaaja või tervislike probleemidega.

Depressioonis inimese töövõime väheneb oluliselt ning ka tavalised ettevõtmised võivad tunduda ületamatutena. Seisundi vastu võib abi küsida arstilt, kes määrab kas vastavad ravimid või teraapia.

Fibromüalgia ehk pidev valu üle keha

Sümptomid: krooniline väsimus, lihasevalu, unehäired, ärevus, masendus.

Fibromüalgia on üldise kurnatuse põhjus. Haiguse all kannatajal võib olla tunne, et ei puhka end une pikkusest sõltumata kunagi korralikult välja. Väsimuse vaev kandub üle argipäeva ja segab keskendumist. Selle vältimiseks tuleks teha sporti, et keha paremini lõõgastada. Hea valik on näiteks ujumine.

Toiduallergia