Keha

Lugu ilmus esmakordselt 2012. aasta juunikuu Tervis Plussis.

Millal alustada hammaste niiditamist? 

Tervis Pluss, 9. juuli 2015 10:55
Foto: PantherMedia / Scanpix
Millal õpetada last hambaid niiditama? Olen näinud müügil vahvaid lastele mõeldud hambaniite kujukestega – kui praktilised need on?

Meeme Mõttus (hambaarst): Olenevalt lapse vanusest on niiditamine erinev. Lapse piimahambad on väiksemad ja nende vahesid on ebamugav puhastada. Samuti võib olla tülikas niiditada, kui hambad on vahetumas ja tekivad hambavahed.

Niiditada võib ja on soovitatav aga siis, kui hambad on üksteise vastas ning kui see ei põhjusta veritsust.

Samal teemal

Väikelapse hambaid peaks niiditama lapsevanem, sest laps ise ei suuda seda korralikult teha. Niiditamisega saab hakkama laps, kelle manuaalsed võimed on arenenud. Aga selleks ajaks on juba tekkinud ka augud hammaste vahele.

Oluline on hakata hambaid ja igemeid pesema kohe pärast esimese hamba tulekut. Pastat ei panda laste hambaharjale hernetera suurusena, vaid imeõhukese kihina. Uute soovituste järgi peaks väikelaste hambapasta sisaldama fluori minimaalselt.

Laste hammaste ja hambavahede puhastamiseks on spetsiaalsed survepesurid (nt Waterpik) või hambavahepuhastajad. Need tagavad suurepärase tulemuse, on mugavad ja stimuleerivad lapse suu-hügieeni. Survepesur asendab niiti nii lastel kui ka täiskasvanutel. Lisaks asendab see ka tavalist hambaharja.

Vaata ka www.suuinfo.net.

Samal teemal

02.10.2015
Kodu lapsele ohutuks
03.08.2015
Ohhoo! Näts asendab suurepäraselt hambaniiti?
15.06.2015
Hambahaldja seitse sõpra - kuidas tagada, et hambad välja ei kukuks?
18.05.2015
Hambaaukudel pole midagi pistmist kurva saatusega