Keha

Lugu ilmus esmakordselt 2013. aasta juunikuu Tervis Plussis.

Korrektne kehaasend: toeta ennast targalt! 

Catri Valner, 18. juuli 2015 16:37
Tallatoed aitavad korrigeerida varbaluude valest asendist põhjustatud hädasid.Foto: OVE MAIDLA
Korrektne kehaasend, õiged töövõtted ja puhkepausid ning mõõdukas füüsiline koormus aitavad sul säilitada liikumisaparaadi head tervist. Ka mõnest abivahendist on vahel uskumatult palju kasu!

Pärast ebasobivat füüsilist koormust, vigastuste tõttu, kasvueas ning ka liigesehaiguste ägenemise korral võib valu leevendamisel tekkida vajadus abistavate vahendite järele. Sobivat toestavat vahendit aitab soovitada taastusarst või füsioterapeut, aga head nõu saad ka perearstilt ja apteekrilt. Kui vaja, kombineeritakse toestavaid vahendeid valuvastase raviga.

Selg sirgu!

Vale kehaasendi tõttu kipub selg kiirelt väsima. Selliseks puhuks leidub mitmesuguseid kehaasendi korrigeerijaid. Need tõmbavad õlad taha ja on selgroole toeks. Toestavad vööd ümber talje sobivad kasutamiseks pärast operatsiooni, aga ka sünnituse järel ning samuti väsinud selja toetamiseks.

Jalgadele tuge

Samal teemal

Ebamugavustunnet, valu ja jalgade väsimust võib põhjustada tallavõlvi lamenemine, lampjalgsus. Selle probleemi korral on abi ravivõimlemisest ning õigetest jalatsitest või pikivõlvitoega tallatugedest.

Ristivõlvitoega tallatoed aitavad korrigeerida varbaluude valest asendist põhjustatud hädasid. Kanna alla asetatavad toed aitavad aga vältida kukekannuse tekkimist, samuti leevendavad sellega kaasnevaid vaevusi. Lisaks aitavad spetsiaalsed toed jalale mõjuvat kehakaalu ühtlasemalt jaotada ja vähendavad põrutust. Tallatugesid on eri kuju, suuruse ja otstarbega, et neid sobitada hooajaliste jalatsitega.

Silikoonist varbaeraldajad ja -kaitsmed aitavad vähendada survet varvastele ja sellega kaasnevat valu.

Kaitse liigestele

Liigest kaitsvaid tugesid ja lahaseid on väga erinevaid mudeleid. Et leida endale sobivaim, tuleks nõu pidada asjatundjatega, et hinnata probleemi olemust ja tugivahendite kasutamise vajadust. Sidemeid ja kaitsmeid leidub nii sportimiseks kui ka töötegemiseks, et vältida vigastusi ja valu. Spetsiaalsed toed on ka vigastatud liigestele, mis vajavad korrigeerimist ja puhkust.

“Kehasisese loomuliku põletikuvastase toimemehhanismi käivitajana võib abi olla magnetitest. Magnetil on valu ja turset alandav toime ja haavade parandamist soodustav efekt,” ütleb tervisesalongi Yin-Yang füsioterapeut-massöör Liina Lükk. “Häid tulemusi on saadud ka liigeste põletikuliste protsesside, kõõluste ja sidemete rebendite, lihase- ja liigesevalu jm probleemide korral. Peale selle stabiliseerivad magnetid meie energeetiliste meridiaanide ja keskuste (tšakrate) funktsioone.”

Magnetite mõju ulatub 5–7 cm sügavuseni, magnetid on vastunäidustatud kõrge palaviku, verejooksu soodumuse, temperatuuri tajumise häire ja vigastatud naha korral.

Ägedast pehmete kudede kahjustumisest peaks enne magnetiga abivahendi kasutamist möödas olema 24 tundi. Samuti ei sobi magnetiga abivahendid südamestimulaatori korral, rasedatele ja rinnaga toitvatele naistele ja lastele.

Nõtked randmed

1. Rekordsani randmetugi tugevduslahasega randme toeks ja kaitseks.

2. Reguleeritav randmekaitse toetab ja fikseerib rannet, parandab vereringet ja lihastoonust, vaigistab valu. Kasutatakse ka operatsiooni järel. Aitab vältida vigastusi sportimisel ja füüsilist tööd tehes.

Varesele valu!

3. Scholli geeljas varbaeraldaja vähendab valu ning hoiab ära hõõrumise ja põletiku tekke varvaste vahel.

4. Rekordsani pahkluuside. Erineva elastsusega kude tagab ühtlase surve sääre alaosa ja pöia piirkonnale. Sobib traumade ennetamiseks ja raviks, pahkluu fikseerimiseks pärast traumat või kirurgilist operatsiooni ning kaitseks koormuse puhul.

5. Elastne kehahoiukorrektor. Jäikade tugedega rühiparandaja sobib selgroo üla- ja keskosa koormuse vähendamiseks.

6. yin yang magnetitega kaelaside. Soojendav kaelaside stimuleerib akupunktuuripunkte, aktiveerib meridiaane, ergutab närvisüsteemi, laiendab veresooni, vähendab põletikku, valu ja väsimust kätes.

8. yin yang magnetitega hügieeniline side parandab enesetunnet valuliku menstruatsiooni (düsmenorröa) ja muude tsüklihäirete korral, aitab tõhustada immuunfunktsiooni ja vereringet, annab värskustunnet ja eemaldab ebameeldivaid lõhnu.

9. Tugi kukekannusega kannale. Jaotab jalale mõjuvat kehakaalu ühtlasemalt, vähendab põrutust, kaitseb kanda ja väldib higistamist. Kinnitatakse kahepoolse teibiga.

Kerged jalad

10. Tecnopedi pooltald ristivõlvitoega. Anatoomiline tallatugi varbaluude asendi korrigeerimiseks. Talda aitab jalanõus fikseerida kahepoolne teip.

11. Tecnopedi pehme anatoomiline täistald risti- ja pikivõlvitoestusega. Aitab vältida jalgade väsimust ja higistamist, hoiab jalad jaheda ja kuivana.

12.Tecnopedi ristivõlvipadi korrigeerib varbaluude asendit, kinnitub kahepoolse teibiga.

13. yin yang magnetitega soojendav põlveside parandab verevarustust, leevendab valu, laiendab veresooni ja vähendab külmatunnet jalgades, magnet soodustab põlvesidemete, kõõluste ja teiste kudede taastumist.