Eesti Peavalu Seltsi president, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr Mark BraschinskyFoto: SILLE ANNUK
Toimetas Silja Paavle 13. juuli 2015 09:50
Täna kaaluvad Eesti arstid koos rahvusvaheliselt tunnustatud ekspertidega läbi poolt ja vastuargumendid küsimuses, kas peavalu diagnoosimises on arvuti arstist parem.

Eesti Peavalu Seltsi president, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr Mark Braschinsky selgitas, et peavalu täpne diagnoos on oluline ravi seisukohalt – erinevad peavalu tüübid nõuavad erinevat ravi.

„Kui inimene pöördub peavaluga arsti poole, küsib arst üle sümptomid, mille alusel püstitab diagnoosi.

Infotehnoloogia areng on viinud ideeni, et informatsiooni, mida arst saab haiget küsitledes, võiks töödelda spetsiaalselt selleks puhuks loodud algoritm, näiteks veebipõhise küsimustiku, abil. Küsimustik aitaks kindlaks teha, millist tüüpi peavalu käes inimene kannatab," tutvustas dr Braschinsky.

„Sellist lähenemist saab kasutada vaid tüüpilistel juhtudel, kui inimene kannatab nn. „klassikaliste" peavalusündroomide all. Kuid kuna peavalu on üks sagedasemaid arsti poole pöördumise põhjuseid, on veebiküsimustikud arstile hea abivahend. Peavalu on sage terviseprobleem, millega on kokku puutunud üheksa inimest kümnest," lisas ta.

„Äramärkimist väärib asjaolu, et hetkel on maailmas vastavad lahendused välja töötatud ning kasutusel vaid USA ja Eesti peavaluspetsialistide poolt," rõhutas arst.

Peavaluga seonduvaid küsimusi arutatakse täna  Tartus toimuval Eesti Peavalu Seltsi aastakonverentsil, millest võtavad osa ka Rahvusvahelise Peavalu Seltsi president prof Alan Rapoport USAst ning Saksa Migreeni ja Peavalu Seltsi endine president prof Arne May.