Lapsed

Rinnaga toitmine vähendab lapse leukeemiariski 

Toimetas Silja Paavle, 13. juuli 2015 11:25
Foto: PantherMedia / Scanpix
Hiljutine uuring kinnitab, et rinnaga toitmine on seotud madalama riskiga haigestuda lapseea leukeemiasse. Leukeemia moodustab umbes 30% lapseea vähijuhtumitest ja on laste surmajuhtumite hulgas juhtival kohal.

Vahemikus 1960 kuni 2014 avaldatud 18 juht-kontrolluuringu meta-analüüsi tulemusel selgus, et rinnaga toitmine vähemalt kuus kuud on seotud 19% väiksema lapseea leukeemiasse haigestumise riskiga võrreldes lühemat aega või üldse mitte rinnaga toitmisega, vahendab meditsiiniportaal Med24 ajakirjas JAMA Pediatrics avaldatud uuringut.

Samal teemal

Eraldi meta-analüüs tehti 15 uuringu kohta, kus võrreldi rinnapiima saanud lapsi nendega, kes polnud üldse rinnapiima saanud. Leiti, et kas rinnaga toitmine kas või lühikest aega vähendab lapseea leukeemia riski 11%.

Uurijad järeldavad, et umbes 14-19% lapseea leukeemia juhtudest oleks võimalik ära hoida, kui kõiki lapsi toidetaks rinnapiimaga vähemalt kuue kuu vältel; see oleks odav ja kergesti kättesaadav vähiennetuse meetod.

Täpne mehhanism, mille kaudu rinnaga toitmine leukeemia riski vähendab, ei ole selge, aga oletatakse erinevaid võimalusi. Rinnapiimaga kandub lapsele erinevaid immuunsüsteemi mõjutavaid faktoreid, loomulikke tapjarakke ja tüvirakke. Ka lapseea leukeemiate seos osade nakkushaigustega, eriti viirustega, toetab rinnapiima immunomoduleeriva mõju hüpoteesi. Teine võimalik seletus on rinnapiima ja piimaseguga toidetud laste erinev mikrobioom.

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab, et kõik lapsed peaksid kuus esimest elukuud olema ainult rinnapiimatoidul ning et rinnaga toitmine võiks lisatoidu kõrval kesta kuni kaheaastaseks saamiseni või kauem.