Digiretseptil saab igaüks silma peal hoida portaalis Eesti.ee. Foto: STANISLAV MOSHKOV
Toimetas Silja Paavle 4. august 2015 12:29
Haigekassa statistika järgi on välja kirjutatud paberretseptide arv viimase nelja aastaga kordades langenud ja moodustas mullu 11,5% 2011. aasta tasemest.

Kui 2011. aastal kirjutati välja veel 1 181 259 paberretsepti, siis mullu (2014 algus kuni veebruar 2015) vaid 136 547 retsepti.

Digiretsepte oli 2011. aastal 8 933 310 ja 2014. aastal 11 488 883.

Haigekassa peaspetsialist Kertu Eensaar selgitas portaalile Meditsiiniuudised, et soodusretseptide arv on samuti aasta-aastalt kasvanud - aastal 2011 väljastasid arstid 8,9 miljonit ja aastal 2014 11,4 miljonit soodusretsepti.

Digiretsepti infosüsteemi kasutamine retsepti väljakirjutamisel on kohustuslik kõikidele tervishoiuteenuse osutajatele. Erandolukordades, näiteks koduvisiitidel või elektrikatkestuste ajal, jääb arstile endiselt võimalus kirjutada välja paberretsept. Sellisteks olukordadeks väljastab haigekassa tervishoiuteenuseid osutavatele asutustele paberretseptide blankette.

"Tervihoiuteenuse osutajad on aasta aastalt järjest vähem soovinud paberretseptide blankette. Kui jälgida trendi ja arvestada meie digiretsepti töötamise stabiilsust ja mugavust, siis võiks eeldada, et 2015 aastal on soov paberretseptide vastu väiksem kui 2014 aastal soovitud kogusest. Paberretseptide blankette tellivad peamiselt suuremad haiglad, perearstid ja hambaravi teenuse osutajad," selgitas ta.

Apteegis paberretsept nö digitaliseeritakse ja nii jõuavad kõikide realiseeritud retseptide samuti retseptikeskusesse. Neid andmeid töödeldakse sarnaselt tavalistele digiretseptidele – neid näevad arstid inimese ravi ajaloos, inimesed oma retseptide nimekirjas (via eesti.ee või patsiendiportaal) ja nende infot kasutatakse teistes Eesti tervishoiu e-teenustes, mida pakub E-Tervise Sihtasutus (e-tervisetõend nt juhilubade määramisel). Paberretsept digitaliseeritakse apteegis samal ajal kui ravimit väljastatakse st paberretsept läbib sarnased kontrollid ja nii saavad tuvastatud ka ebakorrektsused andmestikus, mille puhul peaks apteeker keelduma paberi alusel ravimit väljastada (nt paberretsepti väljastanud raviasutusel puudub/on aegunud tegevusluba jt).

Terviseamet kontrollis paberretseptide väljastajaid 2014. aasta kevadel. Paberretseptide kirjutamise põhjustena nimetasid asutused klientide välismaise päritolu või vajaduse väljastada retsepte koduvisiitidel. Takistustena toodi ära ligipääs retseptikeskusele X-tee portaali kaudu, mis on teenuseosutajate hinnangul lisaks ajamahukas ja keeruline. Samuti selgus, et mõnedel juhtudel pakutakse teenuseid erinevates tegevuskohtades või teeninduspunktides, kuhu tarkvara ostmisel ei nähta mõtet.