Uudised

Haigekassa keeldus rahastamast mehe ravi, ehkki hiljuti teisele patsiendile ravi võimaldati

Vähiravifond toetab üliharuldase silmavähiga meest, kelle haigekassa hätta jättis (18)

Toimetas Silja Paavle, 4. august 2015 16:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Vähiravifond "Kingitud elu" tõttas appi üliharuldase silmavähiga mehele, kelle ravi keeldus haigekassa rahastamast vaatamata sellele, et oli alles hiljuti sama ravimi ühele teisele patsiendile soetanud.

Vähiravifond „Kingitud elu" toetab ligi 14 000 euroga Valgamaal elavat 56-aastast meest, kellel on harvaesinev silmast lähtuv melanoom. Selle haiguse esinemissagedus on umbes 5 haigusjuhtu miljoni inimese kohta aastas. Fondi annetajate abiga saab mees esialgu kolmeks kuuks maailma ühe moodsaima ja efektiivseima melanoomiravimi Keytruda (pembrolisumab). Mees panustab ise oma ravisse 20 000 eurot, mille tarvis müüs metsamaad.

Samal teemal

Inimlikult raskesti mõistetavatel asjaoludel keeldus mehe ravi rahastamast haigekassa, ehkki oli alles hiljuti sama ravimi ühele teisele patsiendile erandkorras soetanud. Teine patsient, 73-aastane Olavi alustas Keytruda ravi suve hakul Soomes. Siis ei olnud ravimil veel Euroopa Liidus müügiluba, kuid Soomes pakuti seda eriloa alusel. Olavi puhul kompenseeris haigekassa ülikalli välisravi (11 000-eurone manustamine iga kolme nädala tagant) seetõttu, et Keytruda polnud Eestis müügiloa puudumise tõttu kättesaadav. Vajalikud load sai ravim juulis ning nüüd saab ravimitootja MSD seda tarnida ka Eestisse.

Fondilt abi saav 56-aastane mees pöördus 2013. aasta sügisel arsti poole ja kurtis, et parem silm tundub udune. Kohalik silmaarst kahtlustas kaed. Viis kuud võttis mees silmatilku, kuid silm ei paranenud. Alles TÜ Silmakliinikus pandi õige diagnoos. Selgus, et ta oli silmatilkadega ekslikult ravinud agressiivset ja väga eluohtlikku melanoomi.

„Neid emotsioone, mis peas ringi trampisid, oli igas tumedas toonis. Hirm, pettumus, viha – need on tunded mis tulid ja läksid. Pahaloomuline kasvaja ja vähk on piisavalt hirmutavad sõnad, ent kuuldes neid koos eesliitega „silm" tundus kõik veel mõistusevastasem – kuidas saab nahavähk silma?" ütleb patsient.

Silmast lähtunud melanoom on haruharv melanoomi alavorm (umbes viis juhtu miljoni inimese kohta aastas) ning traditsioonilisele keemiaravile see enamasti ei allu.

Esmasest šokist tuli kiirelt taastuda, sest edasine raviplaan oli intensiivne ning käivitus päevapealt. Kiiritusravi ei andnud loodetud tulemust. Mehe silm eemaldati ja pandi asemele protees. Järgnes uus hoop: vähisiirded avastati ka maksast.

„Kiiritusravi, kolm operatsiooni ja 12 keemiaravi hiljem tõdesid spetsialistid, et tavapärased meetodid enam ei aita. Järgmiseks sammuks on minu jaoks irooniaga öeldult „hinge hinnaga" ravim, sest haigekassa selle uue lootustandva rohu ostmist ei toeta," kirjeldas patsient. „Jõudsin „Kingitud elu" fondi inimeste ja annetajateni, kes abistavad neid, kellel lootus hakkab lõppema. Õnneks oli mul tükike metsamaad, mille müügist saadud raha koos fondi toetusega aitab mul oodata taas positiivsemaid ravitulemusi. Ka armastav perekond ja huumor, raskemal päeval ka võllahuumor, on need, mis aitavad mul kõige paremini igapäevaga toime tulla ja edasi loota. Aitäh kõigile suure südamega inimestele!"

„Tänu fondi annetajatele oleme ühele patsiendile taas saanud ehitada silla üle riikliku ravipoliitika bürokraatiaoru ning lootusetusejõe. Keytruda pole imerohi, kuid on paljulubav moodne meditsiinisaavutus. See on melanoomiravimitest kõige efektiivsem ja soodsam, lubades parimal juhul aastaid täisväärtuslikku elulisa. Meil on suur rõõm see ravim ühele parimais aastates Eesti mehele kättesaadavaks teha," ütles vähiravifondi „Kingitud elu" juhataja Toivo Tänavsuu.

Samal teemal

27.11.2015
Ida-Tallinna Keskhaigla Silmakliinik tähistab oma 30. tegutsemisaastat
10.09.2015
Vähiravifond toetab kahte abivajajat üle 40 000 euroga
02.09.2015
Vähiravifond "Kingitud elu" kogus läinud nädalal väliüritustel ligi 4000 eurot
06.08.2015
Vähiravifond on viimaseks õlekõrreks veel neljale vähihaigele