Keha

Malaariavaktsiin kiideti heaks (1)

Toimetas Silja Paavle, 25. august 2015, 13:30
Foto: PantherMedia / Scanpix
Euroopa Ravimiamet avaldas 24. juulil 2015 positiivse seisukoha maailma esimese malaaria vastase vaktsiini Mosquirix kohta ning soovitas seda hakata kasutama väljaspool Euroopa Liitu, teatab Terviseamet.

Mosquirix (tootja GlaxoSmithKline Biologicals S.A.) on rekombinantne liitvaktsiin, mis kujundab immuunsuse malaaria kõige ohtlikuma tekitaja Plasmodium falciparum'i ja B-viirushepatiidi vastu. Vaktsiin koosneb malaaria tekitaja Plasmodium falciparum'i sporozoidide valgust, mis on seotud B-hepatiidi viiruse pinnaantigeeni mittenakkuslike osakestega. Viimased on valmistatud rekombinant-DNA tehnoloogiaga pärmseenel Saccharomyces cerevisiae. Seega kujundab vaktsiin immuunsuse ka B-viirushepatiidi vastu. Vaktsiini ei kasutata eraldi ainult B-hepatiidi vastase immuunsuse kujundamiseks.

Samal teemal

Seitsmes Aafrika riigis läbiviidud kliiniliste katsete tulemused näitasid, et Mosquirix kaitses Plasmodium falciparum-malaaria eest 5-17 kuu vanuseid lapsi 56% efektiivsusega ja 6-12 nädala vanuseid lapsi 31% efektiivsusega. Vaktsineerimise järgse immuunsuse kestvus oli üks aasta. Vaktsiin oli lastele ohutu.

Malaaria on sääse-tekkeline nakkushaigus, mille viiest haigustekitajast on kõige ohtlikum Plasmodium falciparum. Malaaria on levinud maailma 97-s riigis, kus malaariasse nakatumise ohus elab 3,3 miljardit inimest. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel nakatus 2013. a maailmas malaariasse 198 miljonit inimest, kellest suri 584 000 (nendest 453 000 olid kuni viie aasta vanused lapsed). 90% malaaria haigusjuhtudest esineb Aafrikas.´