Lapsed

Lastepsühhiaater: pidev internetis viibimine kurnab lapsi (6)

Silja Paavle, 28. august 2015 14:55
Foto: PantherMedia / Scanpix
"Igal ajastul on omad märgid. Praegusel internetiajastul näpivad lapsed vahetpidamata arvutite ja nutitelefonide ees, liikudes nii reaalsest elust üsna kaugele," nimetab staažikas lastearst Adik Levin tänapäeva laste ühe suurima ohu nende vaimsele tervisele.

Kuidas mõjutab laste vaimset tervist tänapäeva trend lubada neil vahetpidamata viibida internetikeskkonnas – nutitelefonis või tahvelarvutis, mida vanemad peavad parimaks lapsehoidjaks? Tallinna Laste Vaimse Tervise Keskuse juht, lastepsühhiaater Anne Kleinberg nimetab seda petlikuks kergenduseks. "Inimlaps peab terviklikuks arenguks teise inimesega suhtlema," rõhutab ta. Piiratud liikumisharjumused mõjutavad lastepsühhiaatri sõnul lapse psüühikat negatiivselt.

Viimase aja trendina on pidev internetis viibimine toonud esile noorukitel täiesti uut laadi probleemid. "Neil esineb kurnatust, peavalusid ja omapäraseid tajuhäireid, Sageli on selle kõige peale vanemate esimeseks küsimuseks, kas tegu on epilepsiaga. Seda see siiski pole, kuid noore inimese organism ja peaaju on kurnatud ühetaolisest intensiivsest ülestimulatsioonist," nendib ta.

Samal teemal

21.11.2016
ARST: Laste uimastisõltuvus võib alguse saada Soome sõitnud vanematest
04.10.2016
Murest noorte uimastikasutuse pärast rajati Tallinna Lastehaiglasse psühhiaatriakliiniku noorukite osakond
07.12.2015
Soome lastepsühhiaater: inimene on kõige vägivaldsem kahe-kolmeaastasena
10.09.2015
Epilepsiasse haigestumine on tõusutrendis.