Keha

Ohtlik sääskede levitatav viirus on jõudnud Euroopasse (10)

Silja Paavle, 31. august 2015, 11:36
SääskFoto: ALDO LUUD
Sääskede levitatav ohtlik chikungunya viirus on jõudnud Eestile lähemale - Euroopa nakkushaiguste kontrolli keskus teavitas ühe hispaanlase nakatumisest sellesse tugevaid valusid tekitavasse viirusesse.

60-aastasel Hispaania mehel diagnoositi haigus 7. juulil, kirjutab Local. Ametliku teate kohaselt ei ole mees viimase kolme kuu jooksul käinud väljaspool Euroopa Liitu, kõige tõenäolisemalt nakatus ta Hispaanias asuvas Gandia linnas. Tegu on esmakordse juhtumiga, mil Aedes albopictus ja Aedes aegypti sääskede levitatav chikungunya viirus on registreeritud väljaspool tavalist levipiirkonda.

Samal teemal

Maailmas ei ole see viirus aga tundmatu. Aafrikast pärit viirus levis mullu kulutulena Kariibi mere saartel, Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Kui varasematel aastatel registreeris Ameerika haiguste ja kontrolli keskus keskmiselt 28 chikungunya juhtumit aastas, siis mullu registreeriti ajalehe Time andmeil seal üle 1900 haigusjuhu.

Esimest korda avastati Chikungunya viirus 1952. aastal Aafrikas, Tansaania kaguosas asuval Makonde platool. Chikungunya epideemiad tekivad tsükliliselt ja kaovad seejärel seitsmeks-kaheksaks aastaks, üle maailma vaikselt levides on see viirus 2007. aastal näiteks ka Itaalias laastamistööd teinud.

Chikungunya viirust võrreldakse sageli samuti sääskedega leviva dengue viiruspalavikuga, kuid chikungunya ei lõpe enamasti surmaga. Küll aga toob see kaasa piinavad liigesevalud.

Chikungunya viiruse peiteaeg kestab 1–12 päeva, tavaliselt kaks kuni kolm.Selle sümptomid on Wikipedia andmeil kuni 40°C palavik, tähnilis-sõlmeline lööve kehatüvel, jäsemetel ja limaskestal ning paljude liigeste valu või artriit. Teised mittespetsiifilised sümptomid on peavalu, iiveldus, oksendamine, konjunktiviit, kerge fotofoobia ja osaline maitsetundlikkuse kaotus.

Tüüpiliselt kestab palavik kaks päeva ja lõpeb siis järsult. Samas kestavad teised sümptomid – liigesevalu, tugev peavalu, insomnia ja nõrkus – edasi tavaliselt umbes viis kuni seitse päeva. Patsiendid on kurtnud liigesevalu üle ka palju hiljem, mõned kuu pärast, mõned isegi pärast kaht aastat.

Tavaliselt ei põhjusta chikungunya põdemine surma, kuid alates üle-eelmise aasta detsembrist on läänepoolkeral surmajuhtumeid kokku loendatud üle 100. Et viiruse raviks pole spetsiifilisi ravimeid, ravitakse seda põhiliselt palavikualandajatega.

Chikungunya viiruse vastu ei ole olemas vaktsiini. Sellest tõvest hoidumiseks on parim viis hoiduda sääsehammustustest. Selleks on soovitatav kanda sääsetõrjevahendeid ning pikki rõivaid. Ööbimiseks on parem valida konditsioneeriga öömaja või selline, kus kasutatakse akende ja uste ees sääsevõrke.