Keha

Üks küsimus: Kas gripivaktsiin võib nakatada inimese grippi? (2)

Õhtuleht.ee, 31. august 2015 14:21
Foto: TEET MALSROOS
Gripihooaeg koputab peagi uksele ning viimane aeg on mõelda, kuidas end selle eest kaitsta. Üks võimalus on end gripi eest vaktsineerida, kuigi skeptikute hinnangul võib gripp olla hoopis gripivaktsiini tüsistuseks.

Vaktsineerimisvastaste põhiline argument, miks end gripi vastu mitte vaktsineerida on see, et gripivaktsiin andis neile gripi, mille tulemusena põeti väga hullu grippi, kirjutab BBC.

Samal teemal

Teadlased aga rahustavad skeptikuid kinnitades, et vaktsiin ei põhjusta grippi – vaktsiin sisaldab nimelt viiruste passiivseid vorme, mis grippi nakatumist ei põhjusta. Gripivaktsiini puhul ei ole tegu elava viirusega, mida mõnede haiguste vastu immuunsuse saamiseks süstitakse väikeses koguses selleks, et ärgitada immuunsüsteemi tootma viirust hävitavaid antikehasid.

Samas võib juhtuda, et gripivaktsiinist pole kasu – seda põhjustab viirustüvede muteerumine. Et vähendada vaktsiini mittetoimimise võimalust, valib maailma tervishoiuorganisatsioon igal aastal välja kolm gripiviirust, mis võivad tuleval gripihooajal liikvel olla. Kuid siiski jääb alati võimalus, et inimene nakatub hoopis neljandasse gripitüvesse.