Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 4. september 2015 10:15
Teadlased on lähedal eesmärgile luua universaalne gripivaktsiin, mis võib pakkuda kogu elu kestvat kaitset vaid ühe süstiga.

Selline süst võib päästa väga levinud, kuid surmava viiruse käest tuhandeid inimesi aastas, vahendab portaal Med24 väljaannet Medical Daily.

Paljud vaktsiinid, nagu hepatiidi ja tuulerõugete omad, pakuvad patsientidele kogu elu kestvat kaitset sihtviiruse vastu ainult ühe süstiga. Gripivaktsiine tuleb optimaalse kaitse tagamiseks siiski igal hooajal uuesti manustada. Praeguseks on teadlased aastaid töötanud selle kallal, et luua universaalne gripivaktsiin, mis pakuks kaitset ainult ühe süstiga.

Ajakirjade Science ja Nature võrguversioonides avaldatud kahe äsjase uuringu tulemused näitasid, et selle kauakestva vaktsiini praegused kandidaadid on väga efektiivsed loomadele universaalse kaitse pakkumisel gripi vastu – see on selge viide, et teadlased teevad midagi õigesti.

Gripiviiruse struktuur on unikaalne. Selle sisemus ehk „tüvi" jääb püsivaks, kuid selle välispinnal olevad molekulid muutuvad kogu aeg. Praegused gripivaktsiinid võtavad sihikule need välised molekulid ja seetõttu peab vaktsiini igal aastal värskendama, et pidada sammu viiruse pidevate mutatsioonidega. Teoorias võtab universaalne vaktsiin sihikule gripiviiruse „tüve".

Siiski on seda lihtsam öelda kui teha ja teadlased on leidnud, et eriti raske on luua vaktsiini, mis ei hõlma neid väliseid molekule.

Järgmiseks sammuks vaktsiini prototüüpidele on kliinilised uuringud inimestel, mis võivad võtta mitmeid aastaid.