Foto: PantherMedia / Scanpix
Kadri Penjam 8. september 2015 15:00
Küpsetades või pidustustel endale enamat lubades tasub alati pea selge hoida ning jälgida, mida sööd ja jood. Ninaesist valides tasub mõelda ka oma kehale, et mitte hiljem kõhuvaevuste küüsis vaevelda.

Ida-Tallinna Keskhaigla kirurg Airi Oeselg kinnitab, et pea igal päeval satub erakorralise meditsiini osakonda mõni, kel diagnoositakse kõhunäärmepõletik. Enamasti on see küll kergel kujul, kuid inimese jaoks tähendab sellest taastumine erimenüüd, valuvaigisteid ning tõenäoliselt toredate puhkuseplaanide luhtumist.

„70%-l juhtudest on haiguse põhjuseks liigne alkoholi tarvitamine, umbes 20%-l sapikivid ning ülejäänud juhtudest on kõhunäärme ärrituse vallandajaks liigne rasvase toidu söömine, kõhutrauma ning harvematel juhtudel kasvajaline haigus, erinevad ravimid ja loomulikult on ka põhjuseid, mida me veel ei tea,ˮ selgitab dr Oeselg.

Patsiendiks keskeakünnisel mees

Doktori sõnul on alkoholist põhjustatud kõhunäärme põletikuga haige tavaliselt 30. eluaastate lõpus olev mees. Loomulikult on oht pankreatiiti haigestuda kõigil, olenemata soost ja vanusest. Miks aga sama koguse alkoholi tarbinud inimestest üks haigestub, aga teine mitte? Ja miks esineb mõnel rassil või rahvusel enam pankreatiiti? Eeldatavasti seetõttu, et inimestel on organismis erinev kogus alkoholi lõhustamiseks vajalikku ensüümi ning ka erinev geneetiline taust.

„Meie juurde jõuavad patsiendid reeglina järsult ülakõhus rinnakorvi alla tekkinud valu tõttu, mis võib kiirguda vöökujuliselt ka külgedele ja selga,ˮ selgitab dr Oeselg, lisades, et tavaliselt suurendab vaevusi just söömine. Kui kõhunäärmepõletiku põhjuseks on sapikivid, siis süveneb valu väga kiiresti – loetud tundidega −, kuid alkoholi põhjustatud põletiku puhul kujuneb valumaksimum välja paari päeva jooksul. Vähesel määral võib valu leevendada kõveras pikutamine ehk nn looteasend. Ebaselged sümptomid, nagu oksendamine, iiveldus, kõhulahtisus, isutus, palavik, ülakõhuvalu või naha kollasus alkoholi või rasvase toidu rohkel tarvitamisel, võivad arsti sõnul samuti viidata kõhunäärmepõletikule.

Doktor lisab, et igasugune tugev kõhuvalu, mis ei leevendu 30 minuti kuni tunni jooksul, vajab meditsiinitöötaja tähelepanu. „Nagu juba eelnevalt sai mainitud, siis õnneks esineb enamasti pankreatiidi kerge vorm, kuid 20%-l on haigus kiire kuluga ning võib lõppeda ka surmaga, mistõttu ei tohi kõhunäärme ärritusse kergekäeliselt suhtuda,ˮ paneb ta kõigile südamele.

Uuringud ja analüüsid

Kõhunäärme põletikku saab arsti sõnul diagnoosida lihtsa vereproovi tulemusel. „Lisaks peaks kõigile pankreatiidi haigetele tegema ultraheliuuringu kõhust – nii on võimalik diagnoosida sapikivide põhjustatud põletikku, mis nõuab sootuks erinevat ravi kui alkohoolne pankreatiit. Kompuutertomograafiat rutiinselt pankreatiidihaigetele ei tehta, kuid vajadusel siiski. Näiteks kukkumise või kõhutrauma puhul,ˮ lisab ta.

Kui uurin, kas ehk võiks kõhunäärmepõletik ise leevenduda, sõnab dr Oeselg, et kergekujuline kõhunäärmepõletik laheneb tõepoolest ise 3−5 päeva jooksul ja mingit eriravi ei vaja, ent kui valud on väljakannatamatud, tasub siiski kontrolli tulla. Ravi eesmärk on jälgida, et ei tekiks kõhunäärme töös häireid, ja leevendada haiguse sümptomeid.

„20%-l juhtudest on tegemist raske kõhunäärmepõletikuga, millesse suremus on kuni 50%. Nende haigete haiglaravi on pikaajaline, seotud erinevate tüsistustega ja vahest vajavad nad ka operatiivset ravi. Raske kõhunäärme põletiku puhul võib tekkida kõhunäärme osaline kärbumine, mis on soodne pinnas bakteritele ja ka sepsisele, mistõttu võivad haiged vajada antibiootikumravi. Kui haige on raskes seisundis ning ei suuda ise piisavalt vedelikku ja toitaineid tarbida, siis toidetakse haiget suu kaudu makku asetatud sondi abil. Vahest vajab haige ka hingamiseks aparaadilt toetust. Harva on vajalik surnud kõhunäärmekoe kirurgiline eemaldamine. Sapikividest tingitud pankreatiit tekib sapijuha kividega ummistumisel, mistõttu vajavad haiged sapiteede puhastamist ja ka sapipõie eemaldust, mis võib toimuda kas sama haiglas olemise jooksul või hilisemas plaanis,ˮ sõnab dr Oeselg.

Kuidas kaitsta kõhunääret?

Arsti sõnul peaks kõhunäärme ärrituse ja põletiku puhul hoiduma rasvastest söökidest, mis võivad ägestada haiguse kulgu, kuna rasva lõhustava ensüümi tootmine on siis häiritud. „Süüa võiks kergemaid jogurteid, köögiviljasuppi ning näiteks mustikates ja punases greibis sisalduvad antioksüdandid aitavad samuti kõhunäärmel taastuda. See ei tähenda, et peaks lihast täiesti loobuma, pigem tasub eelistada vähemrasvast liha, nagu kanaliha. Loomulikult aitab põletike puhul alati rohke vedeliku tarbimine, mis ei tohiks olla gaasiline limonaad, vaid pigem lahja tee ja vesi. Kindlasti peavad alkoholi tarbimist vähendama kord juba kõhunäärme põletikku põdenud ning alkohoolset pankreatiiti põdenud inimestel on eluaegne absoluutne alkoholikeeld.

Hoiduma peab kindlasti saiatoodetest ja pastast, samuti punasest loomalihast ning kohvist. Vältima peab eeltöödeldud toite ja küpsetisi, samuti külmutatud pitsat, juustu, ubasid ja mune ning võid. Ka suitsetamine halvendab kõhunäärme taastumist.