AINUS JA ÕIGE: Nõustamiskeskuste töötajad teevad tööd selle nimel, et noored väärtustaksid oma teadmisi ja kasutaksid kondoomi, ainsat rasestumisvastast vahendit, mis kaitseb ka suguhaiguste eest Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 15. september 2015 09:11
Noorte nõustamiskeskused on käsikäes koolide seksuaalhariduse arenguga ära teinud tänuväärse töö: teismeliste raseduste ja ka registreeritud suguhaiguste arv on viimase kümne aasta jooksul Eestis märgatavalt langenud ja uuringute järgi on ka kondoomi ja rasestumisvastaste vahendite kasutamine paranenud.

Seda, et Eestis on noorte teadlikkus ja seksuaaltervis oluliselt paranenud, kinnitab ka Maailma Terviseorganisatsiooni elektrooniline väljaanne. Seal nenditakse, et noorte seksuaal- reproduktiivtervise nõustamise teenuse kättesaadavus on Eestis heal tasemel. 2013. aastal läbi viidud uuring kinnitab samuti, et Eesti Seksuaaltervise Liidu rajatud noorte nõustamiskeskused on õigel teel ning siinset süsteemi on toodud eeskujuks ka paljudele teistele riikidele. Nii jagabki Eesti Seksuaaltervise Liit oma noorte nõustamiskeskuste töö kogemust ja teavet ka näiteks Kõrgõzstani kolleegidega, et aidata seal välja arendada sarnane süsteem ja parandada noorte seksuaaltervisealaseid teadmisi.

Keskused asuvad 14 Eesti linnas

Eestis saab teavet rasestumisvastaste vahendite ja nende kasutamise kohta, nõu suhte- ja seksuaalprobleemide lahendamiseks, nõu identiteediprobleemide või sugulisel teel levivate haiguste puhul, aga ka psühholoogiliste probleemide puhul 16 üle Eesti asuvast noorte nõustamiskeskusest, keskused asuvad 14 linnas. Lisaks saab keskustes pöörduda naiste- ja meestearsti vastuvõtule ning nendes toimuvad noorte koolitused ehk vestlusringid seksuaalkasvatuse teemadel. "Meie eesmärk pole kellelegi teadmisi nii-öelda pähe valada, vaid anda seda edasi infot analüüsides ja väärtustades läbi vestluse. Meie koolitused ei ole loengud vaid toimuvad pigem aktiivõppe vormis," selgitab Eesti Seksuaaltervise Liidu noorte nõustamiskeskuste projektijuht Kristiina Papsejeva.

Noortekeskustesse on nõustamisele oodatud 14-24 (k.a.) noored. Papsejeva sõnul võib noor keskusesse kaasa võtta ka vanema, kui omavaheline suhe on usalduslik, kuid oluline on siiski noore enda tahe. "Oluline on, et see on noore otsus. Meie keskustes on esikohal noorte õigused," julgustab projektijuht mure korral keskustest abi otsima kinnitades, et kõik, mida noor keskuste spetsialistidega jagab, jääb nende vahele.

Nõustamiskeskustest on võimalik nõu küsida ka anonüümselt, näiteks telefoni teel või internetis veebiküljel www.amor.ee. Kui nõustamiskeskusesse pöördudes võib spetsialisti vastuvõtule kiire mure korral saada ka juba samal päeval, siis internetis on hiliseim vastuse saamise aeg seitse päeva alates küsimuse saabumisest. Nädal on ka pikim ooteaeg, mis noorel keskusesse pöördudes mitte väga kiire mure korral oodata tuleb, kuid enamasti saab Papsejeva kinnitusel abi siiski kiiremini.

Papsejeva sõnul on tüdrukud need, kes käivad nõustamiskeskuses sagedamini, kuigi viimasel aastal on ka järjest rohkem noormehi sinna jõudnud. "Kindlasti on siin oma põhjus ka füsioloogial, sest naised kasutavad rasestumisvastase vahendina pille, plaastreid või tuperõngaid ning nende ostmiseks on tarvis retsepti uuendada," kõneleb projektijuht.

Teisalt võib asi olla aga ka soostereotüüpides ehk oma tervise eest hoolitsev mees ei ole Eestis väga tavaline. Papsejeva loodab väga, et ka Eestis hakkab üha enam levima selge arusaam, et enda tervise eest hoolitsemine pole mitte nõrkus, vaid näitab tugevust ja tarkust. "Austusest iseenda vastu saab alguse ka see, kuidas inimene suhtub teistesse enda ümber," kinnitab ta.

Noored peaksid käituma teadmiste kohaselt

Kuigi olukord noorte seksuaaltervise ja sellealaste teadmiste osas on järjest paranenud, tuleb Kristina Papsejeva sõnul nõustamiskeskustes jätkuvalt tegeleda sellega, et noored väärtustaksid nii koolist kui keskusest saadud teadmisi ja kasutaksid kondoomi, mis on ainus rasestumisvastane vahend, mis kaitseb ka suguhaiguste eest. "Müüt, et abi on ka katkestatud seksuaalühtest, on paraku ikka veel käibel," märgib ta igaks juhuks lisades, et seesugune viis ei kaitse ei rasestumise ega suguhaiguste eest.

Nõustamiskeskustes noortega tegelevate spetsialistide üks soov on see, et noored hakkaksid tegutsema teadmiste kohaselt. Et koolides ja nõustamiskeskustes õpitu võetaks kasutusse nii suhetes kui käitumises, ka seksuaalkäitumises. "Ja kui on mure, siis tuleks leida usaldusväärne täiskasvanu, kes suudab sellele murele asjakohase vastuse anda. Esimene valik võiks sel puhul olla lapsevanem. Kui temalt aga küsida ei saa, võib julgelt tulla noortekeskusesse," soovitab ta.

Seda enam, et seni on noortelt endilt saadud tagasiside nõustamiskeskuste kohta väga positiivne. Enim on häid sõnu jagunud noortekeskuste sõbraliku, usaldusväärse ja asjatundlikult tegutseva personali kohta, kiidetakse ka keskuste austavat suhtumist noortesse ja võimalust saada nõu privaatselt. Ning mis kõige olulisem – nõustamiskeskustesse pöördumine on noorte jaoks tasuta.

Kus asuvad noorte nõustamiskeskused Eestis?

Tallinn
OÜ Seksuaaltervise Kliiniku noorte nõustamiskabinet, Mardi 3, tel 666 5123
AS Lääne-Tallinna keskhaigla noorte nõustamiskeskus, Sõle 23, tel 666 5810
AS Ida-Tallinna keskhaigla noortekabinet, Hariduse 6, tel 1900

Tartu
OÜ Tartu Seksuaaltervise Kliiniku Tartu noorte nõustamiskeskus, Vaksali 17, tel 744 2086

Narva
Noorte nõustamiskeskus, Haigla 6, tel 357 7000

Pärnu
OÜ KLV Arstikabineti noortekeskus, Malmö 19, tel 444 5362

Põlva
AS Põlva haigla noorte nõustamiskabinet, Uus 2, tel 799 9164

Viljandi
Viljandi maakonna haigla noorte nõustamiskeskus, Pärsti vald, tel 435 2076

Haapsalu
SA Läänemaa haigla noorte nõustamis­kabinet, Vaba 6, tel 472 5815, 528 0560

Valga
AS Valga haigla noorte nõustamiskeskus, Peetri 2, tel 766 5160

Paide
AS Järvamaa haigla noorte nõustamis­kabinet, Tiigi 8, tel 384 8132

Rapla
OÜ Erapolikliinik Praxis noorte nõu­koda, Koidu 23, tel 485 6263

Elva
Elva haigla noorte nõustamiskeskus, Supelranna 21, tel 737 0300

Kuressaare
AS Hanvar noorte nõustamiskeskus, Kauba 19, tel 453 3382

Kärdla
SA Hiiumaa haigla / HUPS noorte nõustamiskabinet, Uus tn 2b, tel 462 2546

Võru
AS Lõuna Eesti haigla noorte nõustamiskabinet, Jüri 19a, tel 786 8542
Allikas: amor.ee