Jooksmine.Foto: ANNI ÕNNELEID
Õhtuleht.ee 16. september 2015 15:56
Ida-Tallinna Keskhaigla kardioloogia- ja pulmonoloogiaõed hoolitsesid SEB jooksul maratoonarite tervise eest. Tervisenäitajaid mõõtes avastati nii mõnedki terviseprobleemid, millega maratonil osalemine oleks olnud ohtlik.

ITK telgis sai pühapäeval lasta kontrollida vererõhku ja pulsi sagedust, samuti viisime läbi spirograafia uuringut ehk sai lasta mõõta kopsumahtu.

Kardioloogiaosakonna õdede käe alt käis läbi 124 inimest, kellest kolmel soovitati maratonil osalemisest loobuda. Kahel korral oli tegu kõrgenenud vererõhuga – mõõdetud rahulolekus korduvalt – ja ühel korral tuvastati enne starti ebaregulaarne südamerütm.

"Need lihtsad ja elementaarsed mõõtmised aitavad vältida eluohtlikke seisundeid," oli II kardioloogiaosakonna õendusjuhi Anžela Kaminskase sõnul meedikute SEB jooksul osalemine ääretult tähtis just elanikkonna tervisekontrolli osas.

Samuti sai mõõta pulmonoloogiaõdede käe all kopsufunktsiooni. See on esmane uuring igasuguste hingamishäirete puhul ja sõeluuringuna väärtuslik kopsuhaiguste – näiteks astma – avastamiseks.

"Meie juures käis kontrollis 44 inimest, kellest enamus oli hea kopsufunktsiooniga. Samas sattus kontrolli ka paar inimest kerge kõrvalekaldega, mis ei keelanud rajale minna - ning mõni kopsuhaigusega inimene," lisab pulmonoloogiaosakonna õde Eike Valdt.

Ida-Tallinna Keskhaigla on Eesti Tervist Edendavate haiglate (TEH) võrgustiku liige ning korraldab aeg-ajalt seminare ja koolitusi elanikkonnale. Sel sügisel tähistame haigla 230. juubelit, mis annab märku meie kestvusest ja järjepidevusest.