Terviseuudised

Disainer Reet Aus: kanname päevast päeva naha vastas mürgiseid riideid! (40)

Kais Allkivi, 17. september 2015 07:00
KAHJULIK IHUKATE: Reet Aus kaupluse ees vastsoetatud teksadega, mille näitel jutustab Jaak Kilmi ja Lennart Laberenzi dokfilm "Moest väljas" kiirmoetööstuse varjuküljest. Teksad on olemas peaaegu igaühel, ent me ei teadvusta seda, kuidas need on poeletile jõudmiseks valminud.Foto: Lennart Laberenz

Nahavähk, Alzheimeri tõbi, hingamisteede haigused, allergiatest rääkimata – kas tõesti võivad ühed pealtnäha süütud teksapüksid neid kõiki soodustada? Just sellise jahmatuse osaliseks sai moedisainer Reet Aus, kui palus Soome laboril dokfilmi "Moest väljas" jaoks testida ühe Zara teksapaari mõju kandja tervisele – püksid sisaldasid kümneid ohtlikke ühendeid.

"Selliseid pükse müüakse meil iga päev poes, me ostame ja kanname neid," tõdeb taaskasutusmoe eestkõnelejana tuntud Reet Aus mõrult. Mürgiseimad on tema sõnul kiirmoekettide soodsa hinnaga rõivad. "Kuna kiirmood on seda tüüpi nähtus, kus riided vahetuvad meie seljas väga kiiresti, sest need pole kvaliteetsed, siis me lihtsalt tarbime rõivaid nii tohututes kogustes ja hind peab olema madal – ka värvid on seetõttu kindlasti viletsamad," selgitab Aus.

Peale selle, et paljud tekstiilivärvid on toksilised ja kantserogeensed, töödeldakse rõivaid neile popi kulunud ilme andmiseks näiteks happe- ehk kivipesu või ensüümpesuga ning kui riided Euroopasse või Ameerikasse saatmiseks konteinetritesse pakitakse, pritsitakse neid keemiliste ühenditega, et kaup ei kortsuks ega läheks hallitama.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

19.09.2016
Disainer Johanna Tammsalu: "Kui on vaja, võtan kätte haamri ja naelad.
18.09.2015
ÕHTULEHE VIDEO | Indrek Saar: Autoga sõitmise asemel võiks käia jala
18.09.2015
ÕHTULEHE VIDEO | Jaak Kilmi: "Dokumentalist olla on rist ja viletsus!"