Keha

Tähtsad tervisenumbrid (1)

Tervis Pluss, 27. september 2015 14:10
Foto: PantherMedia / Scanpix
Hoolin väga oma tervisest ning pean vajalikuks oma tervisenäitajaid aeg-ajalt kontrollida. Arvan, et oluline on ennetada, ja kui midagi viga, siis sellele varakult jälile jõuda. Milliseid tervisenäitajaid on mul võimalik perearsti juures tasuta kontrollida (teha ennetavaid uuringuid) või peab perearsti juurde tulema alati konkreetse kaebusega?

Eero Merilind: Üldised näitajad, mida saab kergesti kontrollida, on kehakaal, vererõhk, uriinianalüüs, veresuhkru- ja kolesteroolinäit. Enamikku neist näitajatest kontrollitakse sageli ka apteekides ja mitmesugustel tervisepäevadel. 

Perearstile on soovitatav ikkagi oma murest rääkida: näiteks kas suguvõsas on kellelgi olnud terviseprobleeme, mis laadi need on – kas on esinenud kasvajaid või südame-veresoonkonnahaigusi vm. Perearstil on võimalik patsienti uurida ja saata ta vajadusel lisauuringutele. Näiteks südamevaevuste korral saab teha EKG (elektrokardiogramm), kilpnäärmeprobleemide kahtluse korral määrata verest kilpnäärmehormoonid jne. Üldjuhul on uuringud informatiivsemad, kui julgetakse oma murest ja kahtlustest arstile rääkida.

Samal teemal

25.09.2015
Vererõhuravimite võtmine õhtul võib säästa diabeedist
16.09.2015
Epidemioloogianõunik Kutsar: Euroopasse saabunud pagulastel on tuvastatud kümmekond erinevat nakkushaigust
09.09.2015
Mees, palun mine arsti juurde!