Uudised

Perearst: nohune-köhane laps peaks lasteaiast koju jääma (9)

Piret Parik, 22. september 2015 07:00
VÄRSKE ÕHK AITAB: 6aastase Kirke Marie ja 4aastase Taaveti ema Piret usub, et värskes õhus viibimine tugevdab organismi vastupanuvõimet. «Loodetavasti õnnestub sügis terve nahaga üle elada,» sõnab taFoto: Laura Oks

Kui täiskasvanu ei saa end külmetushaiguse korral alati kodus ravida, siis vesiste silmade ja nina ning kibeda kurguga lapsega tuleks paariks päevaks koju jääda – viiruses laps nakatab lastekollektiivis ka teisi põngerjaid ja tema endagi haigus võib ägeneda.

Nohul ja köhal on alati mingisugune põhjus, sageli on see viiruslik. "Kui viirus on tunginud nina limaskesta, hakkab see ärritama ja tekitab sekreeti. See tähendab, et esialgu on nohu vesine. Kui see läheb üle kollasemaks ja kleepuvamaks, on tekkinud bakteriaalne infektsioon," ütleb perearst Eero Merilind. Külmetuse raviks on aga väga palju meetodeid. "Me kõik teame soovitusi, mida vanaemad ja -isad on jaganud ehk tuleb palju juua, hingata aure, süüa küüslauku. Apteegist saab käsimüügiravimeid, mis aitavad nohu korral limaskesta ärritust ja paksust vähendada, samuti köha leevendada," lausub Merilind. Arsti poole peaks pöörduma siis, kui on ilmnenud ka teised nähud. "Kui on mitu päeva palavik olnud või laps on tõsisemalt haigeks jäänud – tema kõrv valutab või on tugev köha, mis pole tavaliste ravimitega ära läinud," viitab ta.

Nohu ja köha ravimata jätmine võib kaasa tuua tõsiseid tüsistusi. Nohust võib areneda põskkoopapõletik või kui haigus levib ninaneelust väikest ventilatsioonitoru pidi keskkõrva, võib tekkida keskkõrvapõletik.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

05.10.2015
Kuidas palavikus lapse eest hoolitseda?
02.10.2015
Eestis suri mullu grippi inimesi 10 korda rohkem kui Suurbritannias
23.09.2015
Immuun­süsteem tugevaks: enneta sügisesi viiruse­puhanguid
09.05.2015
Soolaravi maandab stressi ja parandab immuunsüsteemi