Uudised

Eestis on HIV-epideemia: tänavu on diagnoositud 182 uut viirusekandjat (5)

Silja Paavle, 22. september 2015 10:10
Punane lint sümboliseerib HIV-i ja AIDS-i vastast võitlust.Foto: PantherMedia / Scanpix
„Eestis on HIV-epideemia, sellel aastal on diagnoositud juba 182 uut nakatanut. Siinne olukord on võrreldes naaberriikide ja muu Euroopaga jätkuvalt üsna kurb," nendib Riigikogus moodustatud HIV-ennetuse toetusrühma esimees Vilja Savisaar-Toomast.

Aastate lõikes on uute nakatumiste arv küll kahanenud, kuid OECD ja Euroopa Liidu 2014. aasta raporti kohaselt oli Eestis 23,5 uut juhtumit 100 000 elaniku kohta. Euroopa Liidu vastav näitaja on 6,4, seega on Eestis uute nakatumiste arv ligi neli korda suurem. Soomega võrreldes on meil uute nakatumiste hulk pea kümme korda suurem.

Samal teemal

Riigikogus moodustatud HIV-ennetuse toetusrühma esimehe Vilja Savisaar-Toomasti sõnul on toetusrühma eesmärk teadvustada HIV epideemilist levikut Eestis ning elavdada sellesisulist debatti ja koostööd nii riigi kui ka kodanikuühiskonna tasandil. „Selleks, et probleeme lahendada, tuleb esmalt nimetada asju õigete nimedega. Eestis on HIV-epideemia," nentis Savisaar-Toomast.

Tema hinnangul on epideemia põhjuseks suuresti just inimeste teadmatus või tahtmatus end kontrollida ja ravida. "HIV ravi hüvitab riik ning korrapärane ravimite tarbimine välistab viiruse edasikandumise sugulisel teel, sealhulgas HIV-positiivsete laste sünni," selgitas Savisaar-Toomast.

Ta lisas, et tänase seisuga on HIV levik ületanud teatavad demograafilised barjäärid: riskigrupp ei ole enam vaid süstivad narkomaanid, vaid ka täiesti tavalised noored inimesed, kes lihtsalt enda jaoks kaitsmata seksuaalvahekorra riske ei teadvusta, ning taoline suhtumine ongi kõige ohtlikum.