Hea nõu

Otsi viiruste tõrjumisel abi ka Hiina meditsiinist (5)

Silja Paavle, 10. oktoober 2015 13:58
Foto: PantherMedia / Scanpix
Külmetushaigused jaotuvad Hiina meditsiinis laias laastus kaheks: tuul-külma ja tuul-kuuma tüüpi haigusteks. "Kui need haigused kiirelt ära tunda ja neile reageerida, on võimalik külmetushaigusest kiirelt jagu saada," kinnitas Hiina meditsiini arst Rene Bürkland Tallinnas eakate festivalil peetud loengus.

Tuul-külma tüüpi külmetushaigus on Bürklandi kinnitusel meie mõistes gripiinfektsioon. Sellele viitab naha ja lihaste valulikkus, kukla piirkonna peavalu, kerge palavik, tilkuv nina, aevastamine, köha, janu puudumine.

Samal teemal

Ravi eesmärk sedatüüpi haiguse puhul on saada tuul ja külm kehast välja ehk panna keha higistama. Abi on saunast, kuumast duššist ja vannist, mõõdukast füüsilisest aktiivsusest ning ka toitudest, mis keha soojendavad. Sellised on kõikvõimalikud teravad ja vürtsikad asjad, näiteks tšilli, ingver, küüslauk ja sibul.

Tuul-kuuma tüüpi külmetushaigus tähendab meie mõistes bakteriaalset infektsiooni, mis siseneb kehasse hingamisteede kaudu. See haigus algab Bürklandi sõnul kuumasümptomitega ehk inimesel on kõrge palavik, peavalu, suur janu, külmavärinad, tal on punetus, valu ja põletikuprotsess neelupiirkonnas ehk kurguvalu.

Sel puhul tuleb Bürklandi sõnul kuumus kehast välja saada, heaks abivahendiks on näiteks veerohked köögi- ja puuviljad, mis keha jahutavad. Sellised on näiteks arbuus, kurk, tomat, melon. Et neil taimedel pole aga baktereid hävitavat toimet, jääb neist bakteriaalse infektsiooni korral väheks. Siis võiks appi võtta piparmündi – jahutava ja bakteritevastase toimega taime.

Samal teemal

18.10.2015
Valmista ise: lihtne segu sundasendis töötamisest tekkinud valu peletamiseks
21.08.2015
Aastaring Hiina moodi: Sügisel tõmba pidurit!
20.04.2015
Kõnekas nina